
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) već ranije je odlučila prodati svoje udjele u Bosnalijeku, Sarajevo osiguranju, Energoinvestu, Aluminiju i Fabrici duhana Sarajevo (FDS). Jedan od zahtjeva MMF-a bio je da Federacija BiH izađe iz vlasničke strukture ovih preduzeća. I u programu rada Agencije za privatizaciju FBiH predviđeno je da tokom 2016. godine budu prodani vlasnički udjeli Vlade FBiH. Osim Energoinvesta, Vlada FBiH u ostalim preduzećima ima manje od 50 posto vlasničkog udjela. Prodaja manjinskog udjela u firmama bit će težak zadatak za Agenciju za privatizaciju FBiH, jer investitore uvijek zanima upravljanje firmom, a to garantuje samo 51 posto vlasničkog udjela, piše “Faktor“…
Efekat od prodaje
Udio od 39,90 posto u Sarajevo osiguranju nije prodan na dvije aukcije, kada su i obarane cijene, a također ni udio od 19,25 posto u Bosnalijeku. Sljedeća na redu mogla bi se naći Fabrika duhana Sarajevo.
Kako je za Faktor izjavio v.d. direktora Agencije za privatizaciju Federacije BiH Drago Vrbić, uskoro će biti raspisana vanredna aukcija za prodaju državnog udjela u FDS-u.
“Kada pripremimo tehničku dokumentaciju, raspisat ćemo aukciju. Tražit ćemo 83,50 KM za jednu dionicu. Vlada FBiH ima 39,90 posto udjela u FDS-u i njegovom prodajom inskarisala bi 42.708.413 KM za ukupan paket dionica”, precizirao je Vrbić.
Nakon Vlade FBiH, drugi najveći vlasnik kapitala u FDS-u je Raiffeisen banka sa 8,16 posto, slijede UniCredit bank d.d. Mostar sa 5,85 posto i ZIF Herbos fond d.d. Mostar sa 1.72 posto.
Trenutna cijena dionice FDS-a na Sarajevskoj berzi kreće se 53,96 KM. Kako je navedeno u finansijskom izvještaju o poslovanju društva za 2015. godinu, FDS je lani poslovao s gubitkom od 1,5 miliona KM, ostvarivši prihode od 39,36 miliona KM i rashode od 40,87 miliona KM. FDS je na kraju 2015. godine imao 301 zaposlenog radnika.
Vrbić kaže da za državni kapital u FDS-u ima zainteresiranih kupaca. Dobar primjer prošle godine bila je Tvornica duhana Rovinj u Hrvatskoj, koja je prodana korporaciji Britsh American Tobacco (BAT) za 500 miliona eura (oko milijardu KM). Na pitanje ima li potencijalnih kupaca FDS-a iz inostranstva, Vrbić nije želio spekulirati imenima.
“Ko će biti kupac dionica FDS-a, to ćemo tek vidjeti. Nama je bitno da nas Vlada Federacije BiH prati u realizaciji našeg plana privatizacije, jer samim tim Vlada FBiH prati i realizaciju svog akcionog plana”, kazao je Vrbić.
Prema mišljenjima ekonomskih analitičara, stanje na tržištu duhana i cigareta u Bosni i Hercegovini sve je kompliciranije, zbog stalnog povećanja akciza i nelojalne konkurencije.
Analitičar Zlatko Hurtić u ranijoj izjavi za Faktor kazao je da je menadžment FDS-a, zbog primjetnog pada prihoda od osnovnog biznisa, gubitke nastojao pokrivati ulaganjem u druge sektore.
“Mislim da je dobar potez. Time se pokazuje da firma ima dobar strateški menadžment i da ne ovisi samo o cigaretama”, kazao je Hurtić.
Vlasništvo FDS-a
Fabrika duhana Sarajevo većinski je vlasnik u firmama UPI Poslovni sistemi Sarajevo i Univerzalpromet Tuzla, a posjeduje i 66,5 posto vlasničkog paketa u Vakufskoj banci. Osim ovih udjela, FDS drži i 17,24 posto vlasništva u Privrednoj banci Sarajevo i 8,7 posto udjela u Bor banci.
Firma Tobaco press d.o.o, je u 100-postotnom vlasništvu FDS-a, kao i 13,74 posto firme Remontmontaža d.d. Tuzla.