
Kurs dolara spustio se protekloge sedmice 1,33 posto prema jenu, na 109,22 jena.
Tokom sedmice dotaknuo je i najniži nivo od 14. juna prema jenu, od svega 108,91 jena, ali je uspio u petak nadoknaditi dio gubitaka, nakon što je ruski ministar vanjskih poslova, Sergej Lavrov, saopštio da Rusija i Kina imaju plan kako da smanje napetosti između te dvije zemlje, piše Fena.
“Posljednja stvar koju tržišta žele su napetosti između SAD-a i Sjeverne Koreje. To je situacija bez dobrog rješenja, iako je većina ljudi skeptična oko toga da Rusija i Kina imaju plan smirivanja situacije”, smatra Stan Sipley, strateg pri njujorškom Evercore ISI.
Analitičari procjenjuju da bi se pad američke valute mogao ubrzati ukoliko se spusti ispod tehničke podrške od 108,13 jena.
Kurs švicarskog franka, ipak, bio je u tom periodu na dobitku 1 posto prema dolaru, dosegnuvši 0,9617 franaka za dolar.
Švicarska i japanska valuta ojačale su protekle sedmice nakon što je američki predsjednik, Donald Trump, upozorio Sjevernu Koreju da će se suočiti s “vatrom i bijesom” ako ugrozi SAD. Svoju retoriku još je više zaoštrio u četvrtak, upozorivši Pyongyang da ne napada Guam ili američke saveznike, nakon što su korejske vlasti kazale da će uskoro dovršiti planove raketnog napada blizu američkog teritorija u Pacifiku.
Spomenute valute uvijek se traže u vrijeme geopolitičkih napetosti ili globalnih finansijskih kriza, dijelom zbog toga što obje zemlje imaju goleme viškove u bilansima plaćanja. Japan je ujedno najveći kreditor u svijetu i pretpostavlja se da bi japanski ulagači u slučaju pojačanih globalnih napetosti vjerojatno repatrirali imovinu koju drže u inozemstvu.
Dolar se protekle sedmice spustio i prema euru i to za 0,4 posto, na 1,1823 dolara, nakon što je Morgan Stanley objavio svoju procjenu da bi do početka iduće godine euro mogao dosegnuti i 1,25 dolara.
Dolarov indeks, koji pokazuje kurs dolara prema košarici šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je protekloge sedmice 0,8 posto, na 93,052 boda.