
Kao što smo već naveli, za proizvodnju ovog delikatesnog namaza koristi se više od 90 posto domaćih sirovina – kokošije meso, domaće ulje, sol i voda.
Argeta se proizvodi po recepturi staroj 50 godina
Riječ je o brendu koji je već odavno lider na tržištu BiH i omiljen prehrambeni artikal. Upravo to je razlog da se postrojenje za proizvodnju Argete, istovjetno onom u Sloveniji, otvorilo 2006. godine u Hadžićima kraj Sarajeva.
Iz ove fabrike izlaze namazi koji se izvoze u zemlje regije i Ujedinjene Arapske Emirate. Osim kokošije, tu se proizvode i pureća, pikant, čajna i primavera pašteta, a radi praktičnosti izvoza na strana tržišta, na njihovim pakovanjima do daljnjeg će stajati bar-kod 383.
Na današnjoj konferenciji za novinare u pogonu u Hadžićima, novinari su imali priliku upoznati kompletan proces proizvodnje i vidjeti postrojenje. Uvjerili smo se da se ova delicija proizvodi isključivo od kokošijeg mesa, a da se kožice i kosti odbacuju.
Samir Brodović, direktor proizvodnje, istaknuo je posebno zadovoljstvo što domaći proizvođači i kooperanti mogu u velikoj mjeri zadovoljiti potrebe proizvodnje. Naklonost domaćem je tolika, da se čak koristi i domaći karton za pakovanje limenki.
“Naši delikatesni namazi se proizvode po najsavremenijim EU standardima i certifikatima HACAP, HALAL, ISO 2009 i drugim. Posebno smo ponosni na certifikat FSSC 22.000 koje je u vrijeme dobivanja imao još samo jedan proizvođač u Austriji”, rekao je gospodin Brodović za Radiosarajevo.ba.
Voditeljica prodaje Argete u BiH Nataša Gaon Grujić istaknula je da briga o kupcima počinje već u procesu proizvodnje.
“Ali ta briga ne prestaje na policama trgovina, već se nastavlja i kroz društveno odgovorno poslovanje. U našim pogonima rade Bosanci i Hercegovci, naše je tržište ova zemlja, a posebno smo posvećeni djeci. Svake godine organiziramo posebne edukativne akcije za najmlađe, pa smo ih tako učili o važnosti redovnih obroka, o pravilima saobraćaja, važnosti čitanja knjiga i slično. Ove smo godine podijelili Argeta pakete za 500 ugroženih porodica”, istaknula je Nataša Gaon Grujić.
U jednoj godini, u Hadžićima se proizvede 120 miliona dozica argete, koje bi, postavljene u red, bile dulje od Kineskog zida.
Zahvaljujući najsavremenijim postupcima sterilizacije u kojima se zapakovane argete pod određenim pritiskom podvrgavaju temperaturi od 120 stepeni celizijusa u trajanju od 80 minuta, ovom proizvodu se ne dodaje konzervans.
Vijest Konačno: Argeta domaći proizvod objavljena na Haber.ba.