Quantcast
Channel: BIZnews – Haber.ba
Viewing all 6999 articles
Browse latest View live

Bh. kompanija gradi stadione za Svjetsko fudbalsko prvenstvo u Kataru

$
0
0

Stadion kapaciteta 60.000 mjesta gradi se za potrebe Svjetskog fudbalskog prvenstva i bit će gotov do 2022. godine kada će se na njemu odigrati polufinalni meč prvenstva.

Stadion je vrijedan 770 miliona eura, a po završetku će biti konkurencija najatraktivnijim stadionima svijeta.

“VS-Trend” obavlja kompletne radove na ventilaciji, instalacijama i protoku vode na stadionu, ukratko svemu onome što je bitno kako bi stadion kao objekat mogao funkcionisati.

“Ukupno je oko 250 radnika angažovano na ovom projektu. Trenutno ih je na gradilištu oko 200. U pitanju su radnici iz cijele Bosne i Hercegovine”, kazao je direktor kompanije, Sabahudin Blažević.

Radovi na Al Bayt stadionu – Biznisinfo.ba

“Al Bayt” je jedan od dva stadiona na kojem će naši radnici biti angažovani. Od oktobra bi trebali krenuti radovi na još jednom stadionu.

Pregovori oko dobijanja posla na još jednom stadionu su u završnoj fazi i očekujemo da radovi krenu u oktobru”, kazao je Blažević.

Inače, kompanija VS-Trend specijalizovana je za izvođenje radova na kruzerima i spada među top 10 kompanija na ovom polju u cijelom svijetu.

Stadion “Al Bayt” najavljen je kao objekat koji ne samo da će zadovoljiti sve kriterije FIFA-e, već će postaviti nove standarde održivosti energije i zaštite okoline. Zahvaljujući primjeni najnovijih GSAS i LEED standarda, fudbalski mečevi moći će se igrati na umjerenim temperaturama čak i po ljetnim vrućinama.


Narudžbe bh. građevinskih kompanija u inostranstvu veće za 5,6 posto

$
0
0

Od ukupne vrijednosti izvršenih radova lani, 34,6 posto odnosi se na objekte visokogradnje, a 65,4 posto na objekte niskogradnje.

Od ukupne vrijednosti izvršenih radova u četvrtom kvartalu 2017. godine 29,5 posto radova se odnosi na objekte visokogradnje, a 70,5 posto na objekte niskogradnje…

Posmatrano po vrsti građevinskih radova, visokogradnja je zastupljena jedino u zemljama Evrope, dok je niskogradnja zastupljena najviše u zemljama Evrope 67,4 posto, zatim u zemljama Afrike 32,5 posto i Azije 0,1 posto.

Vrijednost izvršenih radova u posljednjem tromjesečju 2017. godine veća je za 10,9 posto u odnosu na isto tromjesečje 2016. godine.

46 posto kriptovaluta već propalo

$
0
0

“Bitcoin.com” sproveo je istraživanje koje pokazuje da je 46 posto od 902 kriptovalute već propalo.

Od ovog broja, 142 valute nikad nisu dobile dovoljno finansijskih sredstava za realizaciju, dok je 276 njih lagano nestajalo ili su jednostavno bile prevare…

Ni onim kriptovalutama koje su preživjele nisu cvjetale ruže, jer je samo nekoliko njih ostvarilo zaradu veću od 10 miliona dolara.

Razlog tome je što je veliki broj kriptovaluta bio prevara ili su one bile usmjerene ka tržištima gdje nije bilo dovoljno široke publike koju bi mogle privući. Neke druge jednostavno nisu imale dovoljno prednosti da privuku novac u zadovoljavajućem formatu.

Uniforme proizvedene u BiH koriste policijske snage u Austriji i Švicarskoj, ali nisu dovoljno dobre za bh. policiju?

$
0
0

Tim povodom, BH Konzorcij proizvođača policijske i vojne opreme, izdao je saopštenje za javnost u kojem navode kako je Vijeće ministara BiH krajem decembra 2017. godine usvojilo Pravilnik o policijskoj uniformi, kojim se domaći proizvođači onemogućavaju da uopšte učestvuju u javnim nabavkama, koje će policijske agencije na nivou BiH u budućnosti raspisivati.

“Time se nanosi nesaglediva šteta domaćoj industriji. Direktno je ugroženo stotine radnih mjesta. Pravilnikom su, naime, propisani specifični tehnički kriteriji koje ispunjava samo jedna vrsta uniformi, koje se proizvode van BiH i čiji ekskluzivni zastupnik za BiH je jedna domaća trgovačka firma”, navodi se u saopštenju.

Ističu da su članovi BH Konzorcija firme sa višedecenijskim iskustvom u proizvodnji policijskih i vojnih uniformi, te druge policijske i vojne opreme.

Kako navode u saopštenju, sve svoje obaveze izvršavaju na vrijeme i u skladu sa zakonom. Ostvaruju desetine miliona KM prihoda na godišnjem nivou, od čega je polovina prihod od izvoza čija vrijednost se povećava iz godine u godinu. Naglašavaju da policijske uniforme proizvedene u BiH koriste policijske snage u Austriji, Švicarskoj i drugim zemljama.

“BH Konzorcij traži od Vijeća ministara BiH da osigura da domaće firme i njihovih skoro 1.000 radnika u vlastitoj zemlji imaju pravo raditi posao za koji se specijalizuju godinama i za koji su pokazali da rade više nego uspješno. Svaki kriterij kvaliteta koji se propiše, BH Konzorcij će podržati i spreman ga je ispuniti. Ono što ne možemo ispuniti jesu tehničke karakteristike određenih proizvoda i materijala koji su zaštičeni, a koji se favorizuju. Sporni Pravilnik dovest će do enormnog povećanja izdvajanja budžetskih sredstava koja se izdvajaju za policijske uniforme, jer neće biti bilo kakve konkurencije u postupku javnih nabavki”, navode u saopštenju i pitaju kome je u interesu da se nepotrebno razbacuju javna sredstva koja se troše za ove namjene.

Pozivaju Vijeće ministara BiH, a prije svih ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića, da otvore dijalog sa domaćim proizvođačima, kako bi se došlo do obostrano prihvatljivog rješenja. Također pozivaju predstavnike Ministarstva sigurnosti BiH da obiđu domaće fabrike i uvjere se u kapacitete i mogućnosti bh. proizvođača.

“BH Konzorcij ne traži od Vijeća ministara BiH bilo kakve privilegije i povlašteni stutus. Tražimo priliku i mogućnost da pod jednakim uslovima konkurišemo za nabavku proizvoda za koje se specijalizujemo godinama i koji ispunjavaju najoštrije standarde kada je u pitanju kvaliteta. Tražimo da i u BiH imamo iste uslove koje imamo i u drugim evropskim državama u kojima radimo i u kojima imamo priliku raditi, dok nam se takva prilika onemogućava u vlastitoj državi, što je presedan koji vjerovatno nije zabilježen nigdje”, navedeno je se u saopštenju.

Takođerm istaknuto je da BH Konzorcij proizvođača policijske i vojne opreme sačinjavaju MEN d.o.o. Travnik, Koteks d.o.o. Tešanj, ZENKO d.o.o. Zenica, Tekstilna industrija d.o.o. Mostar, Uslužnost d.o.o. Sarajevo, Sparta d.o.o. Banja Luka, Miltex d.o.o Banja Luka, K.L.M. Prnjavor i Belt d.o.o. Banja Luka.

Tvrde da već dva mjeseca bezuspješno traže od predstavnika Vijeća ministara da ih prime na razgovor i saslušaju njihove argumente.

Dubai ima najveću stopu zaposlenih stranaca na svijetu, mjesečna zarada 9.390 eura!

$
0
0

Prema rezultatima ankete koju je provela banka “HSBC”, stranci u tom gradu u prosjeku zarađuju 138.177 dolara godišnje, ili 112.633 eura, što je oko 9.390 eura mjesečno.

Anketa je pokazala kako su najveće plate stranaca u Munbaiju u Indiji gdje u prosjeku zarađuju 217.165 dolara godišnje, odnosno 177.019 eura…

Anketa je također pokazala da je Dubai jedno od najboljih mjesta u svijetu u pogledu prilika za zaposlenje i bogatog socijalnog života.

“Ovo je grad koji bilježi najveću stopu zaposlenih stranaca na globalnom nivou, sa 92 posto stranih državljana koji trenutno imaju zaposlenje”, rekao je Marwan Hadi iz “HSBC”-a.

Dodao je i kako mnogi stranci dolaze raditi u Dubai zbog bogatog socijalnog života u gradu kao i visokog stepena sigurnosti.

VLASNIK ZARE ZA DAN IZGUBIO ČETIRI MILIJARDE DOLARA: Evo šta je razlog…

$
0
0

Vrijednost njegove kompanije pala je za 4,3 milijarde dolara, nakon što su objavljene analize koje pokazuju strah od usporavanja prodaje u Zari tokom kvartala u kome su obično planirani godišnji odmori.

Akcije kompanije “Iditeks”, matične kompanije Zare, skliznule su čak 7 posto. Neto vrijednost Ortegine kompanije tako se survala na 68 milijardi dolara.

I to nije sve, zbog toga je Ortega na listi najbogatijih ljudi pao na sedmo mesto, a njegovu poziciju (među top 4) zauzeo je Bernard Arnault.

Analitičar “JP Morgana” napisao je da bi usporavanje prodaje, moglo da se poveže i sa sve većim brojem popusta, ali i zbog eura.

Investitori su naročito zabrinuti zbog prodaje nakon što je rival “H&M” u četvrtom kvartalu zabilježio katastrofalan kvartalni pad prodaje i saopštio da će zatvoriti više prodavnica, prenosi “Slobodna Bosna“…

Najbolji poslovni potez u januaru: “Prevent” preuzeo vodeću livnicu u Evropi

$
0
0

Njeno sjedište je u Saarbrückenu, a pogoni sa oko 3.000 zaposlenih u Leipzigu i Južnoj Africi. Kupljena kompanija ostvaruje prodaju od oko 480 miliona eura godišnje. Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung ne navodi vrijednost ove transakcije koja je u Njemačkoj izazvala svojevrsni bum, a jedan od razloga je da to ne ide u prilog automobilskom divu “Volkswagen”.

Analitičari portala “Indikator” ovu kupovinu biznismena Nijaza Hastora rangirali su na prvo mjesto u okviru projekta “Izbor najboljeg poslovnog poteza 2018.” za januar ove godine…

Najbolji poslovni potez u regiji jugoistočne Evrope u prvom mjesecu 2018. godine napravili su hrvatska “Optimapharm” preuzevši češki “MKS Research” i Opština Ćuprija dovodeći kineskog investitora “Blue Sky” koji će izgraditi četiri nove fabrike i zaposliti 500 radnika.

“Optimapharm” je ovim potezom napravila značajan iskorak u konsolidaciji na tržištu specijaliziranih kompanija za provođenje kliničkih istraživanja ima 120 zaposlenih i predstavništva u više od deset zemalja Evrope. Pokriva tržište od 200 miliona ljudi. Zaposleni u češkoj kompaniji očekuju da će nakon ovog peuztimanja imati velike šanse za razvoj karijere i rad na kompleksnim poslovima.

Dovođenje kineskog partnera u Ćupriju i otvaranje kompeksa fabrika za preradu plastičnog otpada, u što će u prvoj fazi biti uloženo 12 miliona eura, ima veliki značaj za očuvanje životne sredine u cijeloj Srbiji i ekonomsko jačanje stanovnika ove lokalne zajednice.

Francuska farmaceutska kompanija “Sanofi” za 11,6 milijardi USA dolara kupila je američku biotehnološku kompaniju “Bioverativ”, specijaliziranu za lijekove za hemofiliju i za rijetke bolesti krvi. Ova akvizicija je rangirana na prvo mjesto u okviru izbora najboljeg poslovnog poteza u Evropi tokom januara ove godine. “Sanofi” će ovom akvizicijom osigurati veću prisutnost na području specijalne skrbi i vodeću poziciju na području rijetkih bolesti a “Bioverativ” dobiti snažnu podršku za istraživanja i razvoj lijekova za hemofiliju i druge rijetke bolesti.

Američki tehnološki div “Apple”, proizvođač iPhonea najavio je kapitalnu potrošnju od 30 milijardi dolara u SAD-u u narednih pet godina i otvaranje 20.000 novih radnih mjesta u svojim postojećim centrima i u novom kampusu koji planira da otvori. Nove investicije i aktuelna potrošnja će direktno doprinijeti američkoj ekonomiji s 350 milijardi dolara saopštio je “Apple.” Ovo ulaganje rezultat je reforme američkog poreskog sistema kojom je stopa korporativnog poreza smanjena sa 35 na 21 posto.

Sudeći prema ovim i brojnim drugim poslovnim odlukama donesenim ili saopštenim tokom januara ova godina je gledajući globalno svjetsku privredu dinamično započela obećavajući nove akvizicije, investicije, otvaranje drugih tržišta i povećanje uposlenosti. Taj optimizam ne dovodi se u pitanje čak ni nakon isteka februara u kojem je, prema analizama portala “Indikator“, broj dobrih poslovnih odluka bio znatno manji nego u januaru. To se može tumačiti činjenicom da se menadžeri tokom drugog mjeseca u godini više fokusiraju na izradu završnih računa iz protekle godine, sedmicu-dvije sele u zimska turistička mjesta ili oprezno osluškuju nadolazeću poslovnu klimu.

MNOGIM PORODICAMA U BIH UZGOJ MALINA JE JEDINI IZVOR PRIHODA… KAKVA JE BUDUĆNOST BH. MALINE?

$
0
0

Mnogim porodicama u Bosni i Hercegovini uzgoj malina je jedini izvor prihoda, piše “Hayat“…

Iako dobro kotira, problema je mnogo. Uglavnom se oni odnose na nisku otkupnu cijenu i sporadične, neredovne poticaje za ovu proizvodnju.

Više pogledajte u priloženom videu:


“Vlastitim primjerom se trudim da ova zemlja i moj rodni grad budu bolje mjesto za život”

$
0
0

U državi i regiji, koja se nalazi na dnu evropskih i svjetskih lista, kada su u pitanju ekonomija i uslovi poslovanja, razmjena pozitivnih priča i iskustava je svima izuzetno potrebna. Sigurni smo da ćete se iznenaditi koliko uspješnih ljudi živi oko nas. Neke od tih osoba poznajete, za neke niste nikada čuli. Možda vas nečija priča ili odgovor potakne da pokušate napraviti nešto slično ili više.

Poznati Mostarac, dr. Alen Humačkić rođen je 1965. godine. Osnovnu školu i gimnaziju je pohađao u rodnom gradu. Nakon odsluženja vojnog roka studirao je na Medicinskom fakultetu u Sarajevu. Specijalizaciju iz dijagnostičke radiologije odradio je na Institutu za radiologiju UKC Sarajevo. Trenutno zaposlen kao specijalista radiolog u Kantonalnoj bolnici “Dr. Safet Mujić” u Mostaru, piše “Manager“…

– Jedno posebno priznanje, vjerujemo da Vam mnogo znači, došlo je u Vaše ruke po izboru građana FBiH. Naime, proglašeni ste najboljim zdravstvenim radnikom. Kako biste se Vi opisali? Kakav je dr. Humačkić u profesionalnom smislu?

U sklopu projekta “Moje pravo” koji je bio finansiran od strane Ambasade SAD-a u Sarajevu promovirana su prava pacijenata u BiH. Jedna od aktivnosti koja se provodila u sklopu tog projekta je bila anketa za izbor najboljih zdravstvenih radnika u Federaciji BiH i Republici Srpskoj. O spomenutom projektu sam bio površno informiran preko sredstava javnog informiranja, a za anketu uopće nisam niti znao. Rezultat ankete mi je bio saopšten tri dana prije dodjele priznanja i bio sam malo je reći iznenađen. Osjećanja su na početku bila pomiješana, u prvom momentu sam imao određenu nelagodu pošto godinama radim u zdravstvenom sektoru i poznajem mnogo zdravstvenih profesionalaca koji isto tako predano i časno obavljaju svoje radne zadatke i zaslužuju biti nagrađeni. Danas kada su se emocije stišale, jako sam ponosan na to priznanje, u prvom redu jer dolazi od strane direktnih korisnika medicinske usluge koji su me i kandidovali i izabrali. Želim vjerovati da je to ujedno i priznanje svim onim zdravstvenim profesionalcima koji savjesno i odgovorno izvršavaju svoje radne zadatke.

O sebi nije pristojno govoriti ali ako bih nešto i trebao reći, to je da jako volim svoj posao, slobodno mogu reći da živim i uživam svoju profesiju. Jednostavno, trudim se da radim najbolje što umijem i mislim da uvijek može biti i bolje. Ako pacijenti to prepoznaju posebno mi je zadovoljstvo i motiv za dalje.

– Kako su danas opremljeni bolnički centri u BiH, obzirom na brzi tehnološki napredak u medicini koji zahtijeva stalna ulaganja u znanje, stručna usavršavanja i medicinsku opremu?

Bolnički centri i sve druge zdravstvene ustanove dio su zdravstvenog sustava koji je kod nas u Bosni i Hercegovini rascjepkan, kompliciran i često neracionalan. Opremljenost zdravstvenih ustanova je raznolika. Ako se osvrnemo na period od prije 10-15 godina situacija sa opremom je puno bolja, ali ako se hoćemo porediti sa susjedima ili zemljama EU sigurno je da ne možemo biti zadovoljni. Zdravstveni sustav je u svakoj zemlji skup, a kako je BiH zemlja sa niskim životnim standardom dijelimo sudbinu društva u kojem živimo i radimo. Radim kao dijagnostičar i upoznat sam sa novim tehnologijama čiju dinamiku razvoja u potpunosti mogu pratiti samo bogatije države. S druge strane, mišljenja sam da bi kod nas boljom organizacijom i planiranjem u zdravstvenom sistemu i sa postojećim financijskim sredstvima mogli imati bolju situaciju sa medicinskom opremom nego što sada imamo. Isto mislim i za edukaciju i profesionalno usavršavanje zdravstvenih djelatnika.

– Kako se Vi svakodnevno, profesionalno usavršavate?

Kontinuirana medicinska edukacija je sastavni dio posla kojim se bavim i jedan je od osnovnih preduvjeta za dobivanje i obnavljanje liječničke licence. Dakle, i zakon nas obvezuje na cjeloživotno učenje što je i dobro, jer čovjek je mlad dok može učiti.

Danas u doba interneta, profesionalno usavršavanje je znatno lakše nego u vrijeme kada sam počinjao raditi. Osim informatičkih alata česta su druženja i sa knjigom. Nadalje, trudim se prisustvovati značajnijim stručnim skupovima iz područja dijagnostičke radiologije, a ono što osobno preferiram je boravak na radiološkim odjelima u zemlji i inozemstvu. To su neprocjenjiva iskustva jer se osim učenja stvaraju i profesionalni kontakti sa kolegama iz struke od kojih neki prerastaju i u prijateljstva. Volim da znam koliko ne znam i učenje mi ne pada teško.

Bavite se najhumanijom profesijom. Kao i svi doktori, prisegnuli ste Hipokratovu zakletvu. Po Vašem mišljenju, pridržavaju li je se svi doktori? Jeste li među svojim kolegama naišli na negativna iskustva?

Najveći broj doktora poštuje moralna načela časne liječničke profesije. Dužni smo se suzdržavati od svega što narušava ugled i dostojanstvo liječničkog zvanja, a u skladu sa zakonskim propisima i kodeksom medicinske etike. Dobre primjere medicinske prakse treba istaknuti pa i nagraditi. Svaka je ljudska djelatnost podložna greškama. Postoji latinska izreka Errare humanum est! (Ljudski je griješiti). Nije ni liječnička profesija izuzetak u tome. doktori su živi ljudi i mogu pogriješiti. Nažalost, posljedice takvih grešaka mogu biti teške. Svi bi bez obzira čime se bave trebali biti odgovorni za ono što rade. Nažalost, ponekad vidimo da ima i primjera loše medicinske prakse što svakako treba biti sankcionirano.

Sve su češći primjeri odlazaka medicinskih radnika iz BiH u razvijene europske zemlje. Kako komentirate tu, sve češću pojavu? Biste li i Vi rado otišli?

Otkad postoji svijeta postoje i migracije. Ljudi jednostavno idu gdje im je bolje i to je tako. Nažalost, od nas ne odlaze samo nezaposleni nego i oni koji imaju stalno zaposlenje jer ne vide perspektivu i budućnost u ovoj sredini. Zabrinjavajuće je da odlaze mladi i obrazovani ljudi što je posebno štetno za naše društvo. Problem se može posmatrati i sa vedrije strane. Vjerujem da će se jedan broj onih koji su otišli ponovo vratiti sa novim idejama, znanjem, a možda i sa kapitalom za početak nekih novih poslovnih poduhvata.

Oni koji se ne vrate sigurno će biti most koji nas spaja sa razvijenim svijetom – naša dijaspora koja može puno pomoći razvoju ovog društva. Ne bih volio da bilo tko napusti Mostar i Bosnu i Hercegovinu iz razloga i na način na koji sam ja to morao uraditi 1993. godine. Ponovo sam se vratio u Mostar 1998. godine i vlastitim primjerom se trudim da ova zemlja i moj rodni grad budu bolje mjesto za život. U proljeće 2012. godine imao sam realnu priliku za profesionalni angažman u jednoj zemlji EU. Moja odluka je bila da ostanem ovdje i iza toga i danas stojim. Shvatio sam da sve što trebam imam ovdje. Ima jedan dobar stih od Dine Merlina “Nije sreća para puna vreća, to znaju oni što je imaju…”.

Imate i dugogodišnje iskustvo u dijagnostici dojke rentgenom, onkološkoj radiologiji i ranom otkrivanju raka dojke…

Koliko su (zaposleni) ljudi svjesni stresnog i užurbanog života koji svakodnevno žive i time narušavaju svoje zdravlje?

Stres je okidač za sve bolesti i nemoguće ga je izbjeći. Moguće je jedino naučiti kako se nositi sa stresom koji je naša svakodnevnica. Svjesnost ljudi o mogućnosti obolijevanja od bilo koje bolesti je danas veća nego ranije. Neke bolesti je moguće prevenirati ali mnoge nije. Ako govorimo o raku dojke kao najčešćem malignom oboljenju kod žena, potrebno je reći da ne postoji primarna prevencija, dakle nema načina da se nastanak bolesti spriječi. Ono što se može spriječiti je umiranje, patnja i visoki troškovi liječenja.

Jedini način da se sve to izbjegne je rano otkrivanje bolesti redovnim periodičnim pregledima zdravih žena. Bez obzira na sve napretke u onkološkom liječenju i pronalasku novih efikasnih lijekova, osnovni preduslov za izlječenje od raka dojke još uvijek je rana dijagnostika oboljenja. Isto važi za karcinom grlića maternice i mnoga druga onkološka oboljenja.

– Pridržavate li se i sami svega onoga što u kontekstu zdravlja savjetujete svojim pacijentima?

Pošto radim u zoni jonizirajućeg zračenja zakon me obavezuje na godišnje sistematske preglede, i da bih dobio licencu za rad, htio ili ne, moram se podvrgnuti preventivnim pregledima. Ono čime se ne mogu pohvaliti je moj životni stil. Svakodnevno sam izložen napornom radu i stresu, nemam dovoljno vremena za opuštanje i često neumjereno jedem, a naročito slatkiše. Nisam ponosan na to i svjestan sam da griješim.

– Čega se Vi najviše plašite? Koji su Vaši najveći strahovi?

Plašim se otvorene visine, neznanja i ljudske gluposti. Kažu da se strahovi pobjeđuju ako se suočavate sa njima. Tako i ja liječim svoje strahove, a sa visinom mi ide najteže. Strah onemogućuje sreću i najdestruktivnija je ljudska emocija, u tome prevazilazi i ljubomoru. Iako strah nekada može biti i koristan, vjerujem da je nepotreban, a nažalost teško ga je izbjeći.

Obzirom na aktualne štrajkove medicinara, kakva je budućnost bh. doktora? Kako unaprijediti i poboljšati pojedine segmente?

Doktor je jedan od osnovnih temelja svakog zdravstvenog sustava. Da bi neko došao u rang specijaliste iz određene oblasti danas su mu potrebne 24 godine školovanja. Ako u obzir uzmemo važnost te profesije u jednom društvu, složenost posla i nivo odgovornosti te usporedimo sa statusom koji doktori danas imaju u Bosni i Hercegovini, mogu reći da je naše nezadovoljstvo opravdano. Niko nije sretan da štrajkom pokazuje svoje nezadovoljstvo, a pogotovo ne doktori koji znaju da su time u prvom redu pogođeni oni koji nisu krivi za takav odnos prema njima, dakle pacijenti. Velika je satisfakcija da prvi koji podržavaju nezadovoljstvo doktora često budu upravo pacijenti. Vjerujem da postoje rješenja i rezerve u postojećem finansijskom okviru.

– Koje svoje radno iskustvo smatrate najdragocjenijim?

Počeo sam raditi sa svojih 17 godina. Kao srednjoškolac sam radio preko studentskog servisa za vrijeme ljetnih odmora kako bih zaradio za džeparac i odmor na moru. Radilo se svašta, od navodnjavanja Hepokovih plantaža i drugih teških fizičkih poslova u poljoprivredi, rada u tvornici sokova do istovara šlepera u raznim skladištima. Nakon završenog fakulteta i obavljenog liječničkog staža radio sam u službi hitne medicinske pomoći, na terenu u seoskim ambulantama, volontirao u ambulanti “Merhamet”. Jedno vrijeme sam bio i profesor stručnih predmeta u Srednjoj medicinskoj školi u Mostaru. I danas kao specijalista radiolog mnogo radim i sva svoja dosadašnja, radna iskustva smatram dragocjenim i važnim jer sam iz svakog od njih ponešto naučio.

– Kako Vi provodite dan nakon radnog vremena? Koji je Vaš ispušni ventil?

Moj radni dan je dug, u prosjeku deset sati dnevno, a često i duže. Najopušteniji sam u krugu svoje obitelji. Volim šetnje i boravak u prirodi, a naočito vožnju biciklom što me posebno opušta. Boravak uz more, čitanje neke dobre knjige i putovanja me također raduju.

– Doktore se najčešće doživljava kao stroge i “strašne”. Kako izgleda atmosfera kada se sa kolegama opustite?

doktori su obični ljudi sa vrlinama i manama. Svi mi volimo stručne skupove jer pored radnog imaju i socijalni karakter. Tada se lijepo družimo, često i proveselimo. Uglavnom, bude jako lijepo. Naš posao je težak i svako opuštanje je dobro došlo.

Sjetite li se rado studentskih dana? Obzirom da ste odabrali medicinu, da li ste imali slobodnog vremena za druženje i “studentske nepodopštine”?

Studentski period pamtim uglavnom po napornom učenju. Medicinski studij je vrlo zahtjevan i tu nema puno prostora za nepodopštine. Međutim, ljetne pauze pamtim po divnim druženjima i ljetovanjima na Jadranu i Boračkom jezeru, putovanjima i mladalačkim ljubavima. Mladost je sama po sebi lijepa pa se rado sjetim tog dijela života.

Na koju ste karakternu osobinu, koju ste ponijeli iz obiteljskog doma posebno ponosni?

Korektnost i dobronamjernost, definitivno.

Po čemu biste voljeli da Vas ljudi pamte?

Nisam o tome nikada razmišljao. Trudim se i u privatnom životu, a i u poslu, ni prema kome se ne ogriješiti namjerno. Ako sam bilo kome pomogao ili uljepšao barem jednu minutu života, moja misija na ovom svijetu je uspješna.

– Što biste voljeli da znamo o Vama, a nije baš poznato?

Ne volim bilo kakvo javno eksponiranje ali kako to često biva, ono što ne volite obično vas stigne.

– Vaša definicija dobrog menadžera?

Ako je menadžer osoba koja upravlja nekim timom u svrhu obavljanja zadataka, dobar menadžer je onaj ko uspješno planira i donosi odluke, dobro organizira rad i zapošljava nove ljude. Dobar menadžer zna da su ljudi najvažniji resurs, od njih zahtjeva lojalnost ali im isto tako pokaže da cijeni to što ti ljudi rade.

Inzko pohvalio “ArcelorMittal” za njihov doprinos kao najvećeg izvoznika

$
0
0

Inzko je istakao važnost investicija i novih radnih mjesta u Bosni i Hercegovini te pohvalio “ArcelorMittal” za njihov doprinos kao najvećeg izvoznika i jednog od najvećih korisnika željeznice.

Također, ponovio je koliko je važno provesti mjere za unapređenje zaštite okoliša.

“Kao što sam više puta rekao, BiH je zemlja sa ogromnim ekonomskim potencijalom. Međutim, mnogi investitori vide BiH kroz prizmu političkih ili administrativnih teškoća. Mora se uraditi više da zemlja postane odredište koje je zaista povoljno za nove poslovne prilike i može privući investicije, podržati privredni razvoj i omogućiti otvaranje novih radnih mjesta i prosperitet koji su ovoj zemlji i njenim građanima toliko potrebni. Veći napori na zaštiti okoliša moraju biti sastavni dio tih aktivnosti”, rekao je Inzko, saopšteno je iz OHR-a, prenosi “Fena”…

Porast proizvodnje električne energije, mrkog uglja i koksa

$
0
0

Proizvodnja koksa u FBiH u januaru iznosila je 85.661 t, dok je u istom mjesecu 2017. godine proizvodnja bila 65.119 t.

Proizvodnja lignita u januaru 2018. je iznosila 179.791 t, a u januaru 2017. godine 207.562 t.

Proizvodnja mrkog uglja u FBiH u prvom mjesecu 2018. godine iznosi 381.560 t, a u istom mjesecu godinu ranije 328.891 t.

Bill Gates: “Kriptovalute uzrokuju smrt”

$
0
0

Gates je, također, kazao da anonimnost digitalnih valuta znači da su povezane s finansiranjem terorizma i pranjem novca.

“Glavna karakteristika kriptovaluta je njihova anonimnost. Ne vjerujem da je ovo dobra stvar. Sposobnost vlade da otkrije pranje novca, utaju poreza i finansiranje terorizma je dobra stvar”, rekao je Gates…

Gates smatra da se kriptivalute koriste za kupovinu fentanila, potentnog sintetičkog narkotičnog analgetika, te da digitalna valuta značajno olakšava mogućnost kupovine droge.

“Tako da je to rijetka tehnologija koja je uzrokovala smrt na tako direktan način”, rekao je Gates.

Neki su ga zbog takvog mišljenja kritikovali, navodeći da je slabo informisan o tehnologiji.

Evropske berze danas bilježe blagi pad

$
0
0

Tako je londonski berzanski indeks “FTSE 100” jutros oslabio za 0,2 posto, frankfurtski “DAKS” za 0,4 posto, a pariski “CAC” za 0,3 posto.

Nakon nekoliko mirnih sedmica, nestabilnost se vratila početkom februara usljed očekivanja da će centralna banka SAD pooštriti uslove pozajmljivanja novca više nego što se ranije očekivalo, prenio je “AFP”…

“Bosnaplod” nudi priliku domaćim poljoprivrednicima

$
0
0

“Realne potrebe tržišta prevazilaze naše proizvodne kapacitete, stoga kompanija u ovoj godini planira proširiti saradnju sa kooperantima. Svi domaći poljoprivrednici koji se bave uzgojem voća mogu se obratiti direktno upravi kompanije ili putem otkupnih stanica, a mi im možemo garantovati otkup voća po tržišnoj cijeni, te plaćanje po isporuci”, istakla je Amra Ekmekčić Nakić, izvršni direktor komercijalnih poslova društva Bosnaplod.

Tek u slučaju sezone kada ne mogu nabaviti voće u Bosni i Hercegovini, kompanija se okreće uvozu iz drugih zemalja…

“Bosnaplod” je u 2017. godini ostvario saradnju sa više od 2.500 kooperanata, direktnih i indirektnih, od kojih je otkupljeno cca 4.000 tona voća, dok u novoj godini planiraju otkup više od 8.000 tona voća i nastavak ulaganja u infrastrukturu i prerađivačke kapacitete.

Širenje baze domaćih proizvođača voća jedan je od strateških ciljeva kompanije “Bosnaplod”, kako bi se osigurale potrebne sirovine za proizvodnju i preradu voća, a s ciljem korištenja maksimalnih kapaciteta kompanije i zadovoljenja potreba kako inostranog, tako i bosanskohercegovačkog tržišta.

Kinezi prošle godine preuzeli 247 kompanija u Evropi, od jučer u njihovim rukama i “Wolford”

$
0
0

Kompanija “Fosun” preuzet će 50,87 posto dionica “Wolforda” od većinskog vlasnika – porodice Wilhelm und Palmer.

Otkupna cijena je za 2.543.694 dionica 12,80 eura po dionici, piše “Indikator“…

Više nije neuobičajeno da kineski investitori preuzimaju evropske kompanije.

Prema izvještaju revizorske agencije “Ernst & Young”, to se dogodilo 247 puta u prethodnoj godini u Evropi.

Ukupno je vlasništvo promijenila imovina vrijedna 57,6 milijardi eura. Interes kineskih ulagača prvenstveno je za industrijske i tehnološke kompanije, kao i za finansijski i energetski sektor.


Evropske razvojne banke okreću leđa Turskoj, najviše novca Balkanu

$
0
0

Slično se tvrdi i za Evropsku investicijsku banku (EIB).

Kako navode, pošto je pristup Turske Evropskoj uniji propao, finansijska podrška Evrope je usmjerena na kandidate za prijem iz čitavog Balkana.

Prema informacijama “Frankfurter allgemeine zeitunga”, EBRD se nigdje ne angažuje intenzivnije nego u regionu Zapadnog Balkana, koji čini šest privreda – Albanija, Srbija, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Crna Gora i Kosovo, piše “Biznisinfo“…

List dodaje da investicije u tih šest ekonomija “iznose godišnje više od 560 eura po stanovniku”.

Poređenja radi, u istočnoevropskim članicama EU, na primer u Poljskoj, Mađarskoj, Hrvatskoj ili u baltičkim zemljama, iznose 330 eura. U zemljama Sjeverne Afrike, kao što su Egipat, Jordan, Liban ili Tunis, taj iznos je 43 eura.

“EBRD, koja je koncentrisana prije svega na Istočnu Evropu, uložila je 10 milijardi eura u 600 projekata na Zapadnom Balkanu. Gotovo polovina tog novca, 4,7 milijarde eura, otišla je u najmnogoljudniju zemlju Srbiju, slijede Bosna i Hercegovina (2,1 milijarde), Makedonija (1,6) i Albanija (1)”, navodi se u tekstu.

Povodom Investicionog samita za Zapadni Balkan, koji je prije nekoliko dana u svom sjedištu u Londonu organizovala EBRD, frankfurtski dnevnik primjećuje da se on “održava samo dvije i po sedmice nakon što je objavljena nova strategija Evropske komisije za Zapadni Balkan čiji je cilj da ponudi regionu pouzdanu perspektivu pristupa”.

Srbiji i Crnoj Gori je stavljena u izgled perspektiva pristupa do 2025, dakle manje od sedam godina.

Nova strategija Brisela je skrenula pažnju poslovnog svijeta na region.

“Svaki put kada EU pošalje pozitivan signal u pravcu Zapadnog Balkana, tamo se javi povećanje investicija. Planovi o proširenju s planom pristupa i reformskim uslovima čine investicije atraktivnijim i lakše ih je planirati”, rekao je za frankfurtski dnevnik predsjednik EBRD Suma Chakrabarti.

I Evropska investiciona banka (EIB) u Luksemburgu je pojačala svoje angažovanje na Zapadnom Balkanu. Ona je tamo od 2007. podijelila oko sedam milijardi eura, samo u 2017. godini 548 miliona.

U tekućoj godini, u Srbiji su potpisani ugovori o novim kreditima i namjenskoj finansijskoj pomoći u vrijednosti od 347 miliona eura. EIB, koja pripada članovima EU, sada se smatra vodećim međunarodnim investitorom na Zapadnom Balkanu, piše frankfurtski list.

“Tradicionalno je Turska najvažniji primalac sredstava EBRD i EIB van EU, ali tamo su sada opale njihove aktivnosti. Slično važi i za tzv. pretpristupnu pomoć (IPA). I tu je Ankara najveći profiter, ali sada se stvar pomijera na Zapadni Balkan. Kao dio nove strategije, IPA hoće da poveća pomoć tom regionu. Srbija već sada dobija po glavi stanovnika mnogo više novca od Turske”, navodi “Frankfurter allgemeine zeitung”.

Od 1. marta povećane cijene autobuskih karata “Centrotransa”

$
0
0

Cijene su, kako je saopšteno, uvećane za pet do 10 posto.

Naime, usvajanjem navedenog Zakona o akcizama došlo je do značajnog povećanja troškova (cijena nafte, guma, rezervnih dijelova) koji bitno utiču na ukupno poslovanje…

Iz Centrotransa su, kako je saopšteno, očekivali da će Ustavni sud BiH, na apelaciju određenog broja državnih zastupnika, poništiti navedenu odluku o uvođenju akciza.

Također su putem udruženja prijevoznika apelovali na općinske, gradske i kantonalne vlasti da, u cilju zaštite standarda najugroženijeg djela stanovništva subvencionišu troškove akciza, ali da nije bilo pozitivnih reakcija.

“FIS” postao lider u proizvodnji namještaja

$
0
0

Vvlasnici kompanije su se prije nekoliko godina povukli, a upravljačku funkciju prenijeli na profesionalni menadžment.

“Izvršena je kompletna reorganizacija poslovanja pri kojoj je vlasnička funkcija u potpunosti odvojena od upravljačke, što se u praksi pokazalo vrlo uspješnim za poslovanje. Uprava poduzeća slijedi temeljna načela koja su postavili vlasnici poštujući pri tome najviše standarde poslovanja”, saopšteno je iz “FIS”-a…

Uprava preduzeća i u ovoj godini planira snaženje maloprodajne mreže, dodatnu modernizaciju proizvodnje kao i nova zapošljavanja čime će doprinijeti ekonomskom razvoju regije, ali i države u cjelini.

Smanjenje i ukidanje carina pospješuje trgovinsku razmjenu BiH i Irana

$
0
0

“Za jedan broj tarifnih linija, gdje imamo šanse i respektabilne izvozne kapacitete Iran bi smanjio ili ukinuo carine i time bi se olakšala trgovina i naš proizvodi bili bi konkurentniji. Na isti način iranska strana bi za jedan broj proizvoda tražila ustupke od bosanskohercegovačke strane”, kazao je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović.

Iako ima veliki potencijal, ekonomska razmjena BiH sa Iranom iznosi samo 6 miliona KM, što ne odražava realne kapacitete dviju zemalja. Ključni uslovi za poboljšanje ekonomskih odnosa dviju zemalja su bolji sporazum o preferencijalnoj trgovini, vizni režim i platni promet.

Kako je rečeno na Forumu BiH za iransko tržište može proizvoditi proizvode iz elektro sektora, metalne, građevinske, papirne industrije, prehrane i agroindustrije. Zasad izvozimo samo hemijske proizvode.

Istaknuto je da Iran može biti siguran partner za BiH u osiguranju energetskih potreba, ali i sirovina za bh proizvođače.

“Važno je da naši proizvođači mogu da uvezu iz Irana povoljnije, kvalitetne sirovine i repromaterijal za našu proizvodnju. Također, Iran je veliko tržište gdje možemo plasirati jako veliki broj naših roba”, kazao je predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Ahmet Egrlić.

Predsjednik Privredne komore Irana Masoud Khansari izrazio je spremnost da se organizuje manifestacija ili sajam, na kojem bi se iranskom tržištu i poslovnom svijetu predstavili mogućnosti i proizvodi bh. industrije i privrede, piše “Indikator“…

Napustio je studije da bi pokrenuo svoj biznis i sada ima 365 MILIONA DOLARA NA RAČUNU

$
0
0

Danas ova kompanija na tržištu vrijedi oko 12 milijardi. U decembru je predala svoj prvi lijek “Patisiran” američkoj Agenciji za hranu i lijekove na odobrenje.

Angermajer sada investira kroz porodičnu kancelariju, “Apeiron investmen grup”, u tri glavne oblasti – finansijske usluge, tehnologiju i nauku, a imovina mu je vrijedna oko 365 miliona dolara, piše “Blic“…

“Porodična kancelarija je više u mom stilu nego tradicionalni preduzetnički kapital“, rekao je Angermajer, prenio je “Business Insider”.

Preduzetnički kapital funkcioniše tako što se ulaže u nekoliko različitih kompanija u nadi da će bar neka od njih biti uspješna. To nije zadovoljilo Angermajera.

Kad investira, bilo u startup ili kompaniju koja treba nov pravac, on traga za dva od tri ključna faktora na kojima može da djeluje – to ga drži dalje od investiranja u firme u ranoj fazi razvoja tretmana, što može biti riskantno ako testiranje bude neuspješno.

U slučaju “MagForsa”, kompanije za medicinsku opremu koja je dobila odobrenje Evropi za tretman raka mozga, trebalo je dovesti novog izvršnog direktora, predstaviti novu proizvod marketinški i naći još investicija.

Angermajer je investirao u “MagFors” 2013, a danas ova firma sprovodi kliničko testiranje u SAD sa tehnologijom za tretman raka prostate.

Njegov pristup je uspio i kod firme “Kompas patvejs”, startapom koji je radio na tome da dobije psilocibin, aktivni sastojak halucinogenih gljiva odobren za upotrebu u bolnicama za liječenje depresije i anksioznosti.

S obzirom da je psilocibin prethodno testiran, kompanija je mogla da ide odmah na kasnije faze testiranja, što otvara put ka dozvoli.

“Ne volim kockanje”, zaključio je Angermajer.

Viewing all 6999 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>