Quantcast
Channel: BIZnews – Haber.ba
Viewing all 7000 articles
Browse latest View live

U Donjem Vakufu se otvara 300 radnih mjesta

$
0
0

Također, očekuje se i investicija kompanije “Bosnaplod”, koja će u Donjem Vakufu otvoriti hladnjaču za 2.000 tona jagodičastog voća, što bi trebalo dovesti do novih zapošljavanja.

Da Donji Vakuf postaje lokalna zajednica koja je sve atraktivnija ulagačima pokazuju i nedavno otvoreni novi pogoni u industrijskoj zoni Janj, a broj radnika sa nekadašnjih 200 porastao je na oko 1.200…

Osim u proizvodnji, investicije su stigle i u sektoru maloprodaje, pa maloprodajni lanac “Bingo” u petak otvara svoj prvi centar u ovom gradu na 3.000 kvadrata.

Načelnik ove općine, Huso Sušić, zadovoljan je napretkom, te ističe da danas, za razliku od ranijih godina, postoji veliki interes investitora za ulaganja u Donji Vakuf.


BiH najviše robe izvozila u Njemačku, a uvozila iz Hrvatske

$
0
0

Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH o vanjskotrgovinskoj razmjeni BiH sa svijetom, u Hrvatsku je izvezeno 1,326 milijardi KM ili 11,65 posto, Italiju 1,218 milijardi KM ili 10,70 posto, Srbiju 1,157 milijardi KM ili 10, 17 posto, Sloveniju 987 miliona ili 8,68 posto, Austriju 908 miliona KM i Tursku 432 miliona KM, javlja “Srna”…

Najviše robe uvezeno je iz Hrvatske i to 2,968 milijardi KM ili 16,09 posto ukupnog uvoza, a slijede Srbija sa 2,455 milijardi KM ili 13,8 posto, Njemačka sa 1,750 milijardi KM ili 9,49 posto, Slovenija sa 1,629 milijardi KM, Italija sa 1,62 milijardi KM, Austrija 906 miliona KM, Mađarska 679 miliona, Turska 656 miliona i Rusija 585 miliona KM.

U zemlje CEFTA izvezeno je 17 posto od ukupnog izvoza, a uvezeno 15,5 posto od ukupnog uvoza.

Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 67,4 posto.

Najveća pokrivenost uvoza izvozom je u robnoj razmjeni sa Austrijom i iznosi 100,29 posto, što znači da se više izvozi nego što se uvozi.

Slijedi Njemačka sa kojom je uvoz pokriven izvozom sa 91,96 posto, Italija sa 75,18 posto, Turska 65,86 odsto, Holandija 61,10 posto, Slovenija 58,47 posto.

Obim vanjskotrgovine razmjene BiH sa Turskom prošle godine je iznosio milijardu i 80 miliona KM. Izvoz je iznosio 432,11 miliona KM i veći je u odnosu na 2016. godinu za 7,67 posto. Uvoz iz Turske povećan je za 9,86 posto i iznosilo jer 656,15 miliona KM.

Iz Rusije je uvezeno robe u vrijednosti od 575 miliona i 974 hiljade KM što je rast za 430,35 posto u odnosu na 2016. godinu kada je on iznosio 108,6 miliona KM.

U Rusiju je izvezeno 146,94 miliona KM ili 33,27 posto više u odnosu na 2016. godinu kada je iznosio 110,26 miliona KM. Vanjskotrgovinski deficit BiH sa ovom zemljom iznosi oko 429 miliona KM.

Bivši guverner Centralne banke: “U Sarajevu u restoranu kažete ‘dobra večer, ministre’, pola gostiju vam odgovori”

$
0
0

U razgovoru za ovaj novozelandski list se Nicholl prisjetio svog boravka u našoj zemlji.

“Dok je započinjao karijeru u bankarstvu, ni u najluđim snovima nije mogao sanjati da će njegov potpis stajati na bosanskim novčanicama, ili da će ga na ulici zaustavljati stranci kako bi mu čestitali“, navodi se u tekstu, prenosi “Faktor“…

U nastavku se ističe da je Nicholla u BiH proslavila uloga guvernera Centralne banke, koju je obavljao od 1997. do 2004. godine. Kada je stigao u našu zemlju, ističe se, zatekao je “banku podijeljenu na tri dijela” te četiri valute koje su korištene i tri sistema plaćanja.

“Imali su period hiperinflacije. Imali su novčanice sa 13 nula na njima. Dnevna stopa inflacije bila je 37 posto. Prolazili su kroz svaku nestabilnost kroz koju su mogli proći te nisu vjerovali svojim institucijama“, prisjeća se Nicholl.

Sada ima 73 godine i još nema namjeru da ide u penziju. U martu namjerava zbog posla putovati na Kosovo.

“Čak i danas, Centralna banka je jedna od rijetkih institucija u Bosni koje normalno funkcionišu”, navodi se u tekstu u kojem Nicholla opisuju kao “bosanskog bankarskog superheroja“.

Svoju bankarsku karijeru je započeo u 27. godini. Radio je u Rezervnoj banci Novog Zelanda pune 22 godine, gdje je bio i zamjenik guvernera. Zatim je preuzeo dvogodišnju dužnost izvršnog direktora u Svjetskoj banci, prije nego što je došao u BiH. Na tu ga je poziciju imenovao MMF, ali mu je trebalo i zeleno svjetlo tri člana Predsjedništva BiH.

Sve im je podijeljeno na tri”, pojasnio je Nicholl.

U BiH je u tom periodu, navodi, postojalo 76 banaka, 16 parlamenata i 167 ministara na različitim nivoima.

“Prije nego što sam otišao, neko mi je rekao da postoji samo tri ili četiri dobra restorana u Sarajevu, ali kada bi ušao u jedan i rekao: “Dobra večer, ministre”, pola gostiju bi odgovorilo“, priča Nicholl.

Pojasnio je da je unutrašnje uređenje zemlje riješeno Dejtonskim mirovnom sporazumom, koji je prekinuo rat, ali je, smatra Nicholl, bio loš za upravljanje državom. Sve što je znao o BiH prije dolaska je ono što je uspio vidjeti na televiziji.

U Sarajevu se, ipak, osjećao sigurnim i nije želio tjelohranitelje. Sarađivao je sa tri lokalna viceguvernera, jednim Bošnjakom, jednim Hrvatom i jednim Srbinom. Samo jedan od njih je govorio engleski jezik pa se na početku oslanjao na prevodioce.

S tim u vezi se prisjetio situacije kada je svjedočio na sudu koji je imao vlastitog prevodioca. Nakon izvjesnog vremena, Nichollov prevodilac mu je prišao i rekao da sudski prevodilac ne prevodi njegove riječi na pravi način. Optuženi, troje bivših uposlenika, su se suočavali sa zatvorskom kaznom u zavisnosti od njegovog svjedočenja.

Nakon šest godina boravka u BiH je dobio i državljanstvo kako bi mogao ostati duže. Državljanstvo BiH je njegovoj supruzi Glynyss i njemu omogućilo da usvoji djevojčicu Lily. Nicholl, koji i danas nosi zlatni prsten sarajevskog zlatara, također ima troje djece iz prvog braka. Dok se brinuo za bebu i Centralnu banku BiH, Nicholl je otvorio i vlastiti restoran “Seasons”.

Dizajniranje bh. valute, ističe on, bio je višemjesečni iscrpljujući posao popraćen prepirkama članova uprave Centralne banke.

“U konačnici sam rekao da se neću više raspravljati i da ću ih sam dizajnirati“, kazao je.

Peter i njegova supruga Glynyss su zamolili francuske stručnjake da dizajniraju modele novčanica sa licima bh. književnika, a novčanice su nosile i njegov potpis.

Nakon što je otišao iz BiH, živio je u Italiji sedam godina, prije nego što se vratio na Novi Zeland 2015. godine. Tokom svoje karijere je posjetio 70 centralnih banaka, a radio je u njih 20. Danas radi kao međunarodni konsultant. Nakon napuštanja pozicije u Centralnoj banci vraćao se u BiH i tvrdi da ne bi oklijevao vratiti se i raditi ovdje ponovo.

U tekstu navode kako je Nicholl promijenio profil Centralne banke te je promijenio svijest cijele države. Prethodno su građani čuvali njemačke marke pod madracima, vjerujući kako je to sigurnije od čuvanja novca u bankama.

“Ljudi bi mi prilazili na ulici ili dok sam sjedio u restoranu i govorili: “Gospodine Nicholl, želimo vam zahvaliti jer ste nam omogućili nisku inflaciju i stabilan devizni kurs, ne znate kako nam je to važno.” Političari nisu bili potpuno uvjereni, ali građani jesu“, priča Nicholl.

Turci žele ulagati u razvoj mesne industrije u BiH

$
0
0

Turski investitori istakli su da žele ulagati u razvoj mesne industrije na području Unsko-sanskog kantona i spremni su finansirati izgradnju klaonice velikih kapaciteta.

“Konkretno, želimo izgraditi klaonicu koja bi bila najveća na prostorima BiH, a meso bi se sa ovih prostora izvozilo direktno u Tursku. Naša zemlja u proteklom periodu ima pozitivna iskustva kada je riječ o mesu koje na tursko tržište dolazi iz vaše zemlje i pored nekih problema koji su se pojavili u posljednje vrijeme”, kazao je Fahretin Pojraz, predstavnik pomenute delegacije…

Premijer Rošić, istakao je kako postoji veliki interes kada je riječ o turskim ulaganjima na ovim prostorima, dodavši kako je stočarstvo poljoprivredna grana koja se posljednjih godina nalazi u ekspanziji.

“Mi smo prepoznali potencijal stočarstva i proizvođači su u protekloj godini posebno stimulisani, a značajne subvencije smo predvidjeli i za ovu godinu. Realizacija jednog ovakvog projekta imala bi ogroman značaj za našu poljoprivredu”, kazao je Rošić.

Vlašić i dalje top zimska destinacija u centralnoj Bosni

$
0
0

Osim domaćih gostiju, najviše ostvarenih noćenja imali su gosti iz Hrvatske, Turske i Slovenije.

Direktor Turističke zajednice SBK-a, Miroslav Matošević, istakao je da je od 1. januara do sredine februara, u poređenju sa istim periodom prošle godine, Vlašić zabilježio povećanje broja dolazaka gostiju za 16,32 posto, te broja noćenja za 23,16 posto…

Dodao je kako je na Vlašiću bilo problema s vremenskim uslovima, odnosno visokim temperaturama tokom školskog raspusta, što se djelomično negativno odrazilo na očekivani broj posjeta.

Slični problemi odrazili su se i na ostalih šest skijaških centara u SBK-u.

“Skijališta Brusnica, Busovačka planina i Pridolci imala su dovoljne količine snijega te su većinu vremena otvorena i u funkciji. Najviše problema po pitanju snijega, imale su planine u zapadnom dijelu centralne Bosne, Raduša i Ranča. Ski centar Rostovo je, zahvaljujući sistemu umjetnog zasnježivanja, u periodu kad su to vremenski uslovi dozvoljavali, imao veliki broj posjetilaca, ali je zbog velikog broja dana s visokim temperaturama, i ovaj skijaški centar je osjetio određene negativne posljedice jer nije bio u mogućnosti raditi cijelu sezonu”, kazao je Matošević.

Raste izvoz namještaja i drugih finalnih proizvoda od drveta iz FBiH

$
0
0

Ukupan izvoz iz FBiH drveta, proizvoda od drveta, namještaja i drugih finalnih proizvoda iznosi 778.751.258 KM što je za osam posto više nego u 2016. godini.

“Međutim, još uvijek veliki udio u izvozu imaju ogrijevno drvo, trupci, rezana građa lišćara i četinara, i to oko 60 posto od ukupnog izvoza, a od toga su proizvodi šumarstva 15 posto i rezana građa 28 posto što je za proizvođače finalnih proizvoda problem jer nemaju dovoljno sirovine, a njihova proizvodnja je izvozno orijentisana”, kazala je sekretarica Grupacije šumarstva i prerade drveta u PKFBiH, Šemsa Alimanović…

Alimanović je istakla da je potrebna podrška države u ovoj oblasti kako bi se postigli maksimalni rezultati, te ostvarili bolja konkurentnost i veće izvozne šanse domaćih proizvođača.

Moody's potvrdio kreditni rejting BiH

$
0
0

U prilog potvrđenom kreditnom rejtingu analitičari agencije Moody's ističu stabilan ekonomski rast Bosne i Hercegovine, iako strukturni izazovi, u koje se ubraja visoka nezaposlenost, negativno utiču na ekonomsku snagu BiH, piše “Fena”…

Analitičari navode da je BiH umjereno zadužena i s relativno niskim kamatnim izdacima, što doprinosi njenoj fiskalnoj snazi.

Analitičari komentarišu da trenutna politička nestabilnost ne doprinosi efikasnosti u donošenju i provedbi odluka, a to posebno utiče na provođenje dogovorenog programa reformi.

Ocjena “stabilnih izgleda” zasnovana je na očekivanju da će BiH nastaviti ispunjavati uslove, prvenstveno Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za povoljno vanjsko finansiranje koje će omogućiti potrebnu finansijsku i tehničku pomoć za postepeno provođenje reformske agende.

Također, Moody's očekuje da će vlasti nastaviti napredak u vezi s EU integracijama, naročito u svjetlu nedavno objavljene strategije Evropske komisije za zapadni Balkan, saopšteno je iz Službe za odnose s javnošću Centralne banke BiH.

I nježniji spol u poljoprivredi: Ženske ruke KROTE ZEMLJU i TRAKTOR

$
0
0

Vozim traktor, a imam skoro sve poljoprivredne mašine: četiri traktora, dva kombajna, šilo kombajn, kao i sve prateće mašine“, kaže Vinka Savić iz Verića, kod Banjaluke, koja se bavi proizvodnjom mlijeka, pišu “Nezavisne“…

Trenutno ima oko 75 krava od kojih, kako pojašnjava, 40 muznih i 35 junica.

Imam oko pet-šest teladi, svinje, ovce i još nešto sitne stoke, a sijem i obrađujem oko 60-70 hektara zemlje na kojoj gajim kukuruz, pšenicu, trožito, trave, travne smjese, grašak, grahoricu i druge kulture koje koristim za prehranu stoke“, priča Savićeva. Ustaje, kaže, uglavnom, oko šest sati, a kada je radnica koja joj pomaže u poslu slobodna, onda joj dan počinje i sat vremena ranije. Na počinak se ide, priča Savićeva, kada se svi poslovi završe, pa je to zimi nešto ranije, a ljeti kasnije.

Nedavno sam kupila jedan veliki traktor od 95.000 KM, a za koji sam dobila podsticaj od Fonda za razvoj sela 20.000 KM i od Ministarstva poljoprivrede (bh. entiteta) RS 30.000 KM, a ostalo sam sama nadoknadila“, naglasila je Savićeva.

Biti žena u poljoprivredi, kaže, nije lahko, ali uz pomoć mehanizacije mnogo je lakše nego u neka prošla vremena.

Da li je u poljoprivredi lakše ženama ili muškarcima, to je isto kao i u školi, neko uči dobro, a neko loše, tako da sve zavisi kako ko shvata svoje obaveze. Smatram da sam odličan učenik u oblasti poljoprivrede“, ističe Savićeva.

A bavljenje poljoprivredom je opredjeljenje i Nikoline Šteković (30), mlade majke iz Kršlja, kod Novog Grada (Bosanskog Novog), koja, kako kaže, sebe vidi isključivo u ovom poslu.

Imam dva sina i kada ustanem ujutro prvo se bavim djecom, nakon čega idem u štalu i muzem krave, koje dnevno daju oko 140 litara mlijeka“, istakla je Štekovićeva. Kaže da trenutno ima 14 krava, ali da to nije kraj jer u ovom domaćinstvu planiraju i proširenje.

Ubacit ćemo više grla i povećati proizvodnju mlijeka, tako da svakako planiramo proširenje, jer kada su svi složni, onda se nije teško baviti poljoprivredom. Želimo postići što bolji kvalitet“, priča Štekovićeva.

Život na selu se isplati, tvrdi ova tridesetogodišnjakinja, koja najviše voli raditi sa životinjama.

Sijemo kukuruz, zob, pšenicu, 20 dunuma djeteline, silažu takođe naveliko radimo i na taj način pripremamo hranu za zimu“, ističe Štekovićeva.

Suada Obradović (51) iz sela Kravice, kod Bratunca, bavi se uzgojem bobičastog voća.

Imam četiri dunuma maline i dva dunuma kupine, a od jednog dijela vršim preradu tako što proizvodimo kupinovo domaće vino, džemove, pa idemo i na sajmove i već smo stekli mušterije“, rekla je Obradovićeva. Radni dan joj, priča, ljeti započinje u pet sati i traje uveče do devet ili deset sati, u zavisnosti od obaveza.

Kada dođe zima, onda imamo vremena i da odmorimo, da se družimo i izađemo“, kaže Obradovićeva.

Milijana Mlađenović (41) bavi se uzgojem malina, kupina i šljiva.

Imam troje djece, a pored uzgoja bobičastog voća, imam i stoku, tako da, kada ustanem, u rano jutro prvo idem da namirim stoku i da svima pripremim doručak“, kaže Mlađenovićeva.

Zasad ima na zemljištu pri kući, kako kaže, četiri dunuma pod malinom i jedan dunum pod kupinom, a malo dalje, posjeduje još jednu manju parcelu, gdje takođe, kako kaže, uzgaja bobičasto voće.

Inače, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede bh. entiteta RS je promovisalo projekat rodno odgovornog budžetiranja.

Cilj projekta je da se skrene pažnja na udruženja žena sa sela kao i na njihove proizvode i aktivnosti“, istakli su u entitetskom Ministarstvu.


Prosječna plaća u regionu najviša u Sloveniji, najniža u Makedoniji i BiH

$
0
0

Prema podacima Ureda za statistiku Slovenije, krajem 2017. godine prosječna neto mjesečna zarada u Sloveniji porasla je na 1.062 eura, što je nominalno povećanje od 3,1 posto, a realno od 1,7 posto u odnosu na 2016. godinu.

Prošle godine je i u privatnom i u javnom sektoru Slovenije zabilježen rast prosječne mjesečne zarade, piše “Anadolu Agency”.

Nakon Slovenije slijedi Hrvatska u kojoj, prema najnovijim podacima, prosječna plata iznosi oko 835 eura.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenom u Hrvatskoj za novembar prošle godine iznosila je 6.190 kuna, ili 832 eura, što je na mjesečnom nivou nominalni porast od gotovo tri posto, a na godišnjem za 6,6 posto.

Slijedi Crna Gora u kojoj je, prema najnovijim podacima Zavoda za statistiku Crne Gore (Monstat), prosječna plata posljednjeg mjeseca 2017. godine iznosila 512 eura. Iznos prosječne neto zarade u toj zemlji u decembru je ostao isti kao u novembru, dok je u odnosu na decembar 2016. zabilježio rast od 0,6 posto.

Poslije Crne Gore, najviša prosječna primanja su zabilježena u Srbiji gdje je, kako pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku, prosječna neto plata u decembru 2017. godine iznosila 54.344 dinara, odnosno 459 eura, što je nominalno i realno povećanje za 14,2 posto u odnosu na novembar.

Najniže prosječne plate u regionu Balkana zabilježene su u Bosni i Hercegovini i Makedoniji.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna mjesečna isplaćena neto plata u BiH u decembru 2017. godine iznosila je 862 KM, ili 440 eura, i nominalno je viša za 0,6 posto u odnosu na prethodni mjesec, te viša za 1,1 posto u odnosu na decembar 2016. godine.

Podaci Ureda za statistiku Makedonije su pokazali da je u novembru 2017. godine prosječna neto mjesečna zarada u toj zemlji iznosila 23.196 denara, odnosno 377 eura.

Bh. sirevi najbolji na Balkanu!

$
0
0

“Eko sir Puđa” Livno dobio je zlatnu medalju, a “Zlatna kap” iz Tešnja srebrenu, što je potvrda izvanrednog kvaliteta naših sireva.

Na festivalu su još učestvovali “Mons Produkt” iz Teslića, “Promilk” iz Prozora i “Mandiko” iz Banja Luke, kao i mljekara “Kupres Milch”…

Izvoz bh. sireva u Srbiju značajno je povećan otkad se Festival održava, od 2014. godine.

U 2013. godini, izvoz je iznosio tek 40.000 KM, a prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH i analizama USAID/Sweden FARMA II projekta, Srbija je sada treće po veličini izvozno tržište za sir iz Bosne i Hercegovine, uz izvoz koji je u 2017. godini premašio milion KM.

Kada je u pitanju izvoz sira iz BiH u 2017. godini, zabilježen je rast od 33 posto u odnosu na prethodnu godinu i ukupan izvoz od 6,8 milijuna KM.

Na prvom mjestu je Hrvatska sa 38%, zatim slijedi Crna Gora sa 28%, Srbija sa 15% i Makedonija sa 10%, te ostale zemlje s 8 posto.

Telemach diže cijene usluga u Bosni i Hercegovini

$
0
0

Čini se, međutim, da se nakon pridobijanja korisnika ovaj operater okreće tržišnom poslovanju. Korisnici usluga Telemacha su ovih dana dobili obavještenja u kojima ih informišu o poskupljenju.

Do 1. aprila ove godine Telemach će povećati cijene svojih duo i trio paketa, kao i naknadu za za održavanje, te cijenu samostalnog interneta…

Poskupljenje Telemach usluga u BiH – Facebook

U letku koji je korisnicima dostavljen sugeriše im se mogućnost prelaska na druge pakete ili druge usluge, ali im se indskretno, na kraju obavijesti, što je očito zakonska obaveza, stavlja do znanja da zbog navedenog povećanja cijena do 1. aprila tekuće godine mogu raskinuti postojeći ugovor bez plaćanja bilo kakvih nadoknada za prijevremeni raskid.

Nove cijene njihovih paketa slijede:

Poskupljenje Telemach usluga u BiH – Facebook

Ove države posjeduju najveće zalihe zlata

$
0
0

Istraživanje je pokazalo da najveće rezerve zlata imaju SAD, Njemačka, Italija, Francuska i Rusija.

Količine zlata po zemlji:

  1. SAD 8.133 tone
  2. Njemačka 3.374 tone
  3. Italija 2.452 tone
  4. Francuska 2.436 tona
  5. Rusija 1.857 tona.

Međunarodni monetarni fond posjeduje 2.814 tona zlata…

Rusija kupuje zlato uglavnom iskopano na svojoj teritoriji, a povećanje zlatnih rezervi omogućava joj da diverzifikuje rezerve u valutama zbog pogoršanja odnosa sa SAD.

Zapadni Balkan ima 6,5 miliona zaposlenih

$
0
0

Kako objašnjavaju, iako se region Zapadnog Balkana suočio sa dramatičnim padom zaposlenosti u periodu nakon svjetske ekonomske krize, od 2008. do 2011. godine, situacija se popravila u narednih pet godina i do 2016. godine ukupan broj zaposlenih je ponovo dostigao 6,5 miliona, što predstavlja povećanje od 8,9%.

“Promjenama u stopama zaposlenosti u periodu između 2010. i 2016. godine u šest ekonomija Zapadnog Balkana najviše su doprinijeli proizvodni, građevinski i obrazovni sektor, stručne i naučne djelatnosti, javna uprava i poljoprivreda”, objašnjavaju u RCC-u…

U strukturi zaposlenosti, ipak, preovladavaju neproizvodne djelatnosti, što, kako je saopšteno, ukazuje na to da region treba povećati konkurentnost i poboljšati orijentaciju tržišta, te raditi na razvoju i jačanju postojećih lanaca vrijednosti.

Kako je saopšteno, ekonomije Zapadnog Balkana su prethodnih godina zabilježile i značajan napredak na polju institucionalnih reformi tržišta rada, kojima su mnoge od njih smanjile troškove otpremnina i povećale fleksibilnost sistema pregovaranja o platama, kao i fleksibilnost tržišta rada, a propise na polju zaštite radnih mjesta učinile manje restriktivnim, navodi se u izvještaju.

Navodi se, također, i da se region bori sa “radom na crno”, visokom stopom nezaposlenosti omladine, niskom stopa učešća žena u radnoj snazi, što ukazuje na veliki neiskorišten ljudski potencijal koji bi mogao podstaći ekonomski rast i prosperitet, objašnjava Shani.

U Sarajevu prezentovan projekat “proizvodnje povrća na balkonima”

$
0
0

Prof. dr. Lutvija Karić, profesorica za oblast povrtlarstva pri Poljoprivredno-prehrambenom fakultetu u Sarajevu i koordinatorica projekta, izjavila je da je projekat namijenjen korisnicima koji nemaju priliku da uzgajaju povrće i začinsko bilje jer nemaju pri ruci zemljište.

“U ovaj sistem će biti uključeni korisnici koji nemaju svoje zemljište, a koji žele time da se bave. Radi se o proizvodnji povrća na balkonima posredstvom vertikalnih sistema za uzgoj. Projekat finansira TIKA i bit će izabrani korisnici na osnovu popunjenih anketa. Predviđena je dodjela 100 posuda, gdje će biti negdje oko 10 vrsta što povrtlarskog što začinskog bilja. Znači, prije svega tu su salata, brokula, paradajz, paprika, začinsko bilje, bosiok, peršun, celer. Bit ovoga je da korisnik u toku tog prioda kada uzgaja koristi tu svježu hranu bez prethodnog stavljanja u frižider, a to znači da sve ovo ima i dodira sa zdavstvenim aspektom i sa socijalnim karakterom”, kazala je Karić.

Naglasila je da je projekat dalje moguće proširiti i na škole gdje je to moguće tehnički instalirati.

“Na taj način djeca bi se upoznala sa biljkama, odnosno da se odmaknu od mobitela, a i da ljudi uštede kućni budžet. Naravno da ne mogu prodavati na ovoj količini, ali to podrazumijeva da uštede kućni budžet. I u Hrvatskoj su na ovakav način počeli, a kasnije i za manje restorane su to proširili, gdje su uzgajali i onda su im to otkupljivali. Ovo je početak pilot projekta i nadamo se da će biti dobro prihvaćen i da će se proširiti i na nove zgrade. Sve više smo u betonu i zagađeni tako da je i taj okolišni aspekt bitan. Mnogo segmenata tretira, ali u fokusu je korisnik. Dodijelit će se i biljke u fazi rasada. Ne zahtijeva puno prostora, ne uzurpira prostor, to je zidna površina. Prva faza obuhvata 50 građana, a u drugoj godini još 450. Mogu se prijaviti korisnici iz svih općina”, rekla je Karić.

Svi zainteresovani građani mogu se prijaviti tako što će popuniti anketu tokom narednih sedam dana.

Učesnicima u projektu će biti dodijeljeni vertikalni intenzivni sistemi za proizvodnju hrane, supstrat i rasadi neophodni za realizaciju proizvodnje. Osim toga, korisnici će imati edukaciju iz ove oblasti i dobiti priručnike za proizvodnju.

Projekat “Urbana poljoprivreda” predlaže iskorištavanje površina za intenzivnu proizvodnju, kao što su balkoni. Intenzivni vertikalni sistemi pretvaraju površinu od 8m2 (npr balkon dimenzija 2×4 metra), u proizvodnu površinu od 20m2, upoređujući broj biljaka po m2. Prema procjenama, upotrebom naprednih sistema proizvodnje, 18m2 prostora može zadovoljiti potrebe domaćinstva za hranom.

Prezentaciji projekta “Urbana poljoprivreda” su prisustvovali predstavnici TIKA-e kao i veliki broj građana Sarajeva.

Jakub Salkić: “Ako ću se već boriti, radije biram da se borim u svojoj zemlji, na svojoj očevini, sa svojim narodom, za svoju zemlju”

$
0
0

Kuhanje domaćih džemova i marmelada još uvijek nije nestalo iz tradicije naših krajeva. Ljeto i rana jesen vrijeme je kada se zreli mirisni plodovi pretvaraju u slasne voćne namaze po starim, ali i osuvremenjenim metodama. Tamno bobičasto voće, višnje, maline, marelice, šljive, šipak, neke su od vrsta voća koje se najčešće ukuhavaju u našim kuhinjama. Međutim, postoje i oni koji upravo u proizvodnji ovih proizvoda vide i posao, pa je iz dana u dan sve više onih koji se odlučuju na bavljenje ovim zanimanjem. Jedan od takvih slučajeva je i priča 33-godišnjeg Jakuba Salkića, koji je inače iz mjesta Bratunac u Podrinju. Jakub trenutno živi u Sarajevu, po zanimanju je diplomirani novinar, a po opredjeljenju za budućnost poljoprivrednik, odnosno proivođač prehrambenih proizvoda. Ovaj muž i otac osmomjesečne bebe pokretač je novog brenda na tržištu BiH – “Zlatna kap”, a pored proizvodnje sokova, džemova i pekmeza, proizvodi i dodatke jelima, a koji se mogu pronaći i na Facebook stranici “Zlatna kap“. Tim smo povodom razgovarali s Jakubom, piše “Agroklub“…

– Bavite se proizvodnjom sokova, džemova i pekmeza. Kada ste se počeli baviti ovim poslom?

Proizvodnjom sokova, džemova, ajvara i dodataka jelima počeo sam se baviti prije 10 mjeseci, tada je nastala Zlatna kap – poljoprivredni obrt u kućnoj radinosti. Obrt je registrovan u općini Visoko, jer tamo proizvodimo naše proizvode.

– Radi li se o porodičnom poslu? Kako je sve krenulo?

Riječ je upravo o porodičnom poslu, u koji su uključeni moja porodica i porodica moje supruge, koja je iz Visokog, tako da je zapravo Zlatna kap jedna velika porodica, koja se, evo, hvala Bogu, proširuje i za nove članove. Većinu posla prošle sezone radili smo suprugina sestra Nerma Lepići ja, pošto je supruga bila na porodiljnom, a osim toga zaposlena je u drugoj firmi, dok je Nerma nezaposlena. Shvatili smo da u Visokom i Bratuncu imamo velike površine neiskorištenog poljoprivrednog zemljišta, mnogo voća. Cilj nam je bio da počnemo iskorištavati taj potencijal koji imamo. Tako smo se odlučili da počnemo prerađivati voće i povrće koje imamo i koje raste na našoj zemlji. Nismo mogli dozvoliti da zemlja zarasta, da propada voće koje su sadili naši očevi, djedovi… Npr. u Bratuncu imamo jabuke koje su stare i više od 80 godina, to su stare bosanske sorte jabuke koju je danas zaista teško pronaći na tržištu. Također imamo šljive takozvane “požegače” koje su još samo u istočnoj Bosni opstale, ta sorta izumire, a naše su stare i po 50 godina. Sada obnavljamo te voćnjake i nastojimo očuvati te sorte od izumiranja.

“Zlatna kap” – Agroklub.ba

Od sokova do pinđura

– Koje vrste sokova, pekmeza i džemova proizvodite?

U prvoj godini rada, za koju moram reći da je neka vrsta teške faze, proizveli smo sokove u kombinaciji zove, nane i limuna, te kombinaciju nane i limuna. Za te potrebe smo u Bratuncu posadili nanu, a jedan dio koristimo i samoniklu nanu. Pošto je dosta zapuštenog zemljišta kod nas, to je pogodno za rast zove pa smo je imali u izobilju. Pravili smo još sokove od višnje, kupine, aronije, jabuke, borovnice i drijenjka.

Pošto imamo malinjak u Visokom, pravili smo džemove od maline, ali i kupine i borovnice. S obzirom na to da nam prošle godine nije rodila šljiva u Bratuncu, nismo pravili džemove od šljive jer nismo htjeli to raditi od bilo koje šljive, želimo za to koristiti vlastitu šljivu. Osim toga, pravili smo ajvar, pinđur i jednu vrstu paradajz sosa, što je zapravo dodatak jelima, sa raznim začinima i što se pokazalo kao izuzetno dobar i tražen proizvod. Uskoro ćemo tržištu ponuditi i sok od cvekle, mrkve i jabuke u malim bocama, bez ikakvih vještačkih dodataka, jer želimo da to bude proizvod namijenjen samo za djecu. Poznato je koliko su mrkva i cvekla dobre namirnice i koliko doprinose zdravlju, tako da nam je cilj ponuditi ljudima zdravu alternativu u dječijoj ishrani, jer, složićete se, mnogo je preparata za djecu koji su puni konzervanasa i raznih aditiva. Cvekla i mrkva su iz našeg organskog uzgoja i vjerujem da će to biti najkvaliteniji sok te vrste.

– Imate li sopstevni proizvodni pogon? Koliko uposlenika imate?

Zapravo nemamo klasični pogon, jer kako rekoh, obrt je u kućnoj radinosti, a pošto je porodični posao, još se nismo prijavili kao uposleni. Naš pogon je skroman, sastavljen od mašina za mljevenje i cijeđenje voća i pasterizatora.

Dođu po jedno, kupe ‘ceker’ proizvoda

– Kolika je potražnja za proizvodima?

Još ne možemo govoriti o nekoj stabilnoj potražnji jer smo novi na tržištu i sve što smo do sada radili zapravo je izlazak na tržište, upoznavanje kupaca sa onim što nudimo i praćenje rekacija kupaca. No, proizveli smo oko 5.000 jedinica, i većina toga je prodata, tako da do novog ciklusa proizvodnje rasprodaćemo i ovo što nam je ostalo u zalihama. Ono na što smo ponosni, a to smo primjetili na sajmovima, ako je jedan kupac prvi dan kupio naš proizvod, naredni dan se vrati da kupi “ceker” proizvoda. Dakle, kupci koji probaju naše proizvode, uvijek nam se vraćaju. Smatramo to komplimentom i nekom vrstom podsticaja za budućnost.

– Imate li određene kupce kojima nudite svoje proizvode?

Naša prodajna “baza” trenutno je Kakanj, tu smo prisutni u pet marketa, ADS i Tiron, zatim prisutni smo u Fojnici u jednom marketu, te u Sarajevu. U Visokom smo još u potrazi za partnerom s kojim ćemo sarađivati, kao i u Zenici. Također, u potrazi smo za adekvatnim ugostiteljskim objektima s kojima možemo ostvariti saradnju u smislu plasmana sokova u malim bocama od 0,2 litra. Tu smo u pregovorima sa jednim cijenjenim restoranom u Sarajevu, pa ćemo vidjeti kakav će biti ishod.

Kakva je prošla godina bila za Vaš posao?

Mislim da bolju godinu nismo mogli poželjeti jer smo odlučili napraviti prvi korak i napravili smo ga, izašli smo na tržište. Istina, malo smo griješili, malo lutali, ali sve smo to morali proći i naučiti da u novu sezonu uđemo spremniji. Nažalost, problem nam je bio taj što nam u Bratuncu nije rodilo voće zbog kasnog snijega i mraza, pa smo ostali uskraćeni za šljivu i domaću jabuku, ali to nije do nas i ne možemo to kontrolisati, tako da nema razloga ni da žalimo za tim.

“Zlatna kap” – Agroklub.ba

– Odakle nabavljate voće za proizvodnju?

Ono što mi ne proizvodimo kupimo od drugih naših proizvođača, kao što je npr. bio slučaj sa kupinom koju smo nabavili u Željeznom Polju. S druge strane, borovnicu smo brali u planini (kod Vareša), drijenjak u šumi oko Visokog, a aroniju smo kupili u Ilijašu.

Planova je puno, ali i strpljenja

Možete li nam ukratko objasniti kako izgleda jedan proces proizvodnje, recimo, sokova?

Proces je u principu jednostavan, pranje voća, mljevenje, cijeđenje i pasterizacija soka, te sipanje u staklenu ambalažu. Naš cilj je da nudimo čisti voćni sok, ako je to kupina, da bude samo kupina, a ne 50% jabuke, malo vode i malo kupine. Zbog gustoće soka dodajemo malo vode, u nekim slučajevima poput kupine, borovnice i aronije, ali to ne prelazi 10%, a u nekim slučajevima dodajemo i malo šećera, jer npr. drijenjak niko ne želi piti ako nije zaslađen jer je sam po sebi bljutav. Radimo na način da proizvodimo samo u sezoni, jer nemamo hladnjaču u kojoj bismo mogli skladištiti voće tokom cijele godine.

Imate li neke, već određene planove za tekuću godinu, i skoriju budućnost?

Plan koji već realiziramo je nabavka nove opreme, boljih mašina koje su nam potrebne za rad i kompletiranje proizvodne linije. S druge strane, plan nam je podizanje novih zasada voća, između ostalog kupine, ribizle itd. Također, planiramo podići i jedan plastenik za povrće, tako da ćemo se baviti i prodajom povrća iz plasteničkog uzgoja. Prošle godine smo posadili lavandu na dva duluma, pa ćemo, ako budemo mogli to finansirati, nabaviti destilator za eterična ulja. Eterična ulja su dugoročni plan, jer želimo u budućnosti više da se fokusiramo na to i da jednoga dana počnemo praviti parfeme. No, to je još daleko, ali smatramo da treba ići korak po korak, jer mi nemamo mogućnost da odmah uložimo 100.000 maraka ili milion, nego moramo pametno, korak po korak.Možda zvuči nadrealno, ali krenuli smo od nule, sa ulaganjima od nekoliko hiljada maraka, a cilj nam je da izrastemo u respektabilnog proizvođača u dvije kategorije proizvoda prehrambeni i kozmetički, a sve zasnovano na našoj zemlji.

– Naveli ste i da proizvodite dodatke jelima. Koje dodatke konkretno proizvodite?

Dodatak jelima koji smo proizveli je zapravo paradajz sos sa kombinacijom začina, koji se koristi kao dodatak varivima, tjesteninama, za razne sosove u kulinarstvu. Prezadovoljni smo kvalitetom tog proizvoda reakcijama domaćica koje su ga probale. Ove godine u planu nam je da i taj segment dodataka jelima obogatimo sa novim proizvodim, odnosno novim kombinacijama.

Sve što zarade, ulože u proizvodnju

– Može li se od ovog posla solidno živjeti?

Da budem iskren, još nismo na nivou da možemo da živimo od ovoga posla, jer tek smo na početku, sve što zaradimo ulažemo dalje u proizvodnju. No, doći će i to vrijeme da se može živjeti lijepo od tog posla, ali treba imati strpljenja do tada. Bitno je ne posustajati i biti obeshrabren ako ne ide odmah onako kako je čovjek zamislio.

– Nailazite li na neke poteškoće?

Naravno, poteškoća ima, ali upornošću se sve savlada. Ja često za sebe kažem da još nisam ni mala firma, nego mikro proizvođač. Kao takav, nemam iste uslove kao velike firme, firme iza kojih stoji veliki kapital, logistika itd. Npr. kada ste velika firma nemate problem da uđete u neku prodavnicu, dok ja imam, od mene se traži da imam najmanje uslove kao Coca Cola. Tako da ja najčešće nailazim na zatvorena vrata, ali ako pokucam 50 vrata, jedna se barem otvore. Hoću da kažem to, da nema razumijevanja od trgovaca prema malim proizvođačima u smislu da nam pomognu tek toliko da probaju naše proizvode staviti na police.

Imao sam jedan slučaj, riječ je o jednom restoranu, ponudio sam svoje proizvode i vlasnik mi kaže ovako: “Šta ja dobijam time što stavim tvoje proizvode u ponudu? Firma xy mi je dala suncobrane, firma xx frižider, šta ćeš mi ti dati?” Rekao sam mu da mi je malo komplikovano proizvesti frižider, ali mu mogu pomoći jedino da ga napuni. Naravno, od saradnje nije bilo ništa. Ali pokazuje kako stvari stoje. Da ne govorim o tome koliko je bilo slučajeva da restorani “ne smiju” uzeti moj sok zato što im je firma xx dala frižider i mogu samo prodavati sokove od te firme. Firme xy i xx su globalni ili regionalni lideri u poslovima kojim se bave.

– Rekli ste da proizvodite pekmeze, sokove, džemove… Što je najzahtjevniji proces proizvodnje?

Mislim da ništa nije pretjerano zahtjevno, zapravo, može biti zahtjevno u smislu da se čovjek umori dok to radi, ali kada na kraju dobijete rezultat, to uzbuđenje je neprocijenjivo. Znate, kad svojim rukama posadite biljku, pa je njegujete mjesecima, uberete plod od nje, i svojim rukama od toga napravite nešto, e to je neizrecivo lijep osjećaj.

– Prokomentarišite sve češći odlazak mladih iz BiH. Mislite li da je u poljoprivredi budućnost BiH?

Više od pola svoga života sam bio izbjeglica, proveo godine potucajući se tamo-ovamo, ali naučio sam jednu stvar, čovjek jednom mora stati i reći ovdje sam, ovdje ostajem, i ovdje se borim. Logika je jednostavna, ako ću se već boriti, radije biram da se borim u svojoj zemlji, na svojoj očevini, sa svojim narodom, za svoju zemlju, za svoje potomke. Istina, Njemačka bi mi više platila da se za nju borim, ali tamo ću biti samo još jedan stranac, još jedan plaćenik, još jedan paćenik za domovinom. Mi možemo napraviti bolju zemlju za nas i naše potomke, ali ne možemo čekati, moramo ustati i boriti se. Svako na svoj način. Moj način je da iskoristim potencijal obradive zemlje, da proizvodim hranu. Mislim da je to moja budućnost. Toj je moj način da svoju zemlju i svoj mali svijet učinim boljim. Svako nosi u sebi nešto čime može uljepšati svijet, samo to treba ispoljiti, truditi se i raditi, ako ničim drugim, svijet se može uljepšati i osmijehom. Ne volim priče kako nema perspektive za mlade, mislim da je itekako ima, samo je pitanje hoćemo li persepktivu potražiti težim ili lakšim putem, lakši put je onaj preko granice, a teži je stati i boriti se. Moj izbor je teži, prenosi “Agroklub“.


Mostarci osmislili “pametni” uređaj “E-washer” za dezinfekciju ruku

$
0
0

U razgovoru za poslovni portal “Akta” Hamzić kaže kako njihov uređaj vrši dezinfekciju ruku bez bilo kakvog kontakta sa česmom, sušilicom ili toaletnim papirom…

Uređaj je manji od regularne mikrovalne i ono što je najbitnije da nešto ovako još nema na tržištu.

Pojašnjava, kako je razlika između “E-washer” uređaja i standardnih sa kojim se susrećemo u hotelima i restoranima velika.

“U hotelima postoji posebno lavabo, sušilica, sapun, toaletni papir i to sve zauzima prostor. Također, sve ovo i košta mnogo. Samo za jednu sušilicu potrebno je izdvojiti oko 500 dolara, a pored nje imate stalne troškove za sapun i toaletni papir. Sa ovim uređajem imate sve u jednom, dezinfekciju, sušilicu i zaštitu za ruke. Cijena jednog uređaja bi trebala biti oko 100 dolara”, pojašnjava Hamzić.

Pametni uređaj Mostarci su prezentovalio nedavno i na jednom od takmičenja, gdje su u konkurenciji 32 srednje škole, osvojili drugo mjesto. Također, zapažen nastup imali su i na Start me up konferenciji u Sarajevu.

Hamzić kaže kako se nada da će “E-washer” pronaći investitora koji će prepoznati njihove ideje i potencijale.

Nova fabrika za obradu drveta u Gradačcu vrijedna 10 miliona KM

$
0
0

Kako je rečeno tokom sastanka radi se o bosanskohercegovačkoj kompaniji, koja ime poslovnu saradnju sa švedskom IKEA-om, te osim svojih pogona u Fojnici, s ciljem proširenja proizvodnih kapaciteta planiraju izgradnju dodatnih pogona u Gradačcu, piše “Indikator“…

“Gradačac ima prostorne i druge infrastrukturne kapacitete za smještaj ovog proizvodnog pogona koji bi bio dodatni podstrek razvoju privrede Tuzlanskog kantona”, rekao je načelnik općine Gradačac, Edis Dervišagić.

Premijer Tuzlanskog kantona je izrazio zadovoljstvo iskazanim interesom investitora za investiranje na području na području našeg kantona.

“Ovakav interes zaslužuje da mi sve naše kapacitete stavimo na raspolaganje i pomognemo eventualnoj realizaciji projekta. Ipak, ono što se javlja kao značajan ograničavajući faktor jeste dostupnost odgovarajućih količina drvne sirovine, posebno ako se ima u vidu da ponuda drvnog sortimenta Javnog preduzeća Šume TK ne može zadovoljiti ni postojeće kapacitete drvoprerađivača sa područja našeg kantona, te su i oni prinuđeni da uvoze znatne količine drvne sirovine”, rekao je premijer, Jakub Suljkanović.

Sa ovim stavom složili su se i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede TK Mufid Klinčević, ministar unutrašnjih poslova Husein Topčagić i predstavnici JP Šume TK.

“Šume TK se već susreću sa znatno većom potražnjom za drvnom sirovinom, nego što to javni šumski fond može da opsluži u ovom momentu. S tim u vezi treba imati u vidu da bi svaka dodatna potražnja ugrozila rad postojećih kompanija u drvoprerađivačkoj industriji, a samim tim i postojeća radna mjesta”, rekao je direktor JP Šume TK Kadrija Omazić.

Imajući u vidu sve navedeno dogovoreno je da se do narednog sastanka, kada će se razgovarati i direktno sa investitorima prezentirati konkretna situacija i drvni kapaciteti Tuzlanskog kantona, kako bi se investitor i sam mogao opredijeliti za svoje poslovne aktivnosti.

“Nama kao Vladi sigurno da imponira interes investitora da dođu i ulože kapital na području našeg kantona, ali Vlada mora biti osjetljiva i očuvati poslovni ambijent za rad i djelovanje postojećih privrednih društava i radna mjesta koja su u okviru njih već otvorena”, zaključio je premijer Suljkanović.

Kvadrat stana u Bosni i Hercegovini 1.508 KM

$
0
0

Broj prodatih novih stanova u četvrtom kvartalu 2017. godine, u odnosu na isti kvartal 2016. godine, manji je za 3,4%, ali je veći za 61 posto u odnosu na prosječan broj prodatih novih stanova u 2016. godini.

Površina prodatih novih stanova u četvrtom kvartalu 2017. godine u odnosu na isti kvartal 2016. manja je za 16,1%, a u odnosu na prosječnu površinu prodatih novih stanova u 2016. godini veća je za 51,4%, pokazuju podaci Agencije…

Iz Agencije za statistiku napominju da nisu obuhvaćene cijene prodaje postojećeg stambenog fonda, odnosno kvadratnih metara stanova iz stare gradnje.

U BiH je prošle godine završeno 2.439 stanova, što predstavlja nominalni pad od 4,1 posto u odnosu na 2016. godinu, dok je nezavršenih stanova na kraju 2017. godine bilo 2.741, što je manje za 0,2 posto u odnosu na isti period prethodne godine.

Od 1. marta poskupljuje gradski prevoz u Banja Luci

$
0
0

Tako će cijene gradskog prevoza iznositi 1,80 KM umjesto sadašnjih 1,60 KM, dok će cijena mjesečne radničke karte na grupi linija iznositi 44 KM, a jedinstvene radničke 60,50 KM.

Jedinstvena mjesečna karta za studente će iznositi 40 KM, a za penzionere 21,50 KM…

“Cijene mjesečnih karata na grupi linija za penzionere bit će povećane za jednu KM, tako da će oni umjesto dosadašnjih 13 KM izdvajati 14 KM, a studenti umjesto 28 KM mjesečnu kartu za grupu linija će plaćati 30 KM”, kazao je Šajić.

Korekcija cijena, do koje dolazi na zahtjev prevoznika, ne odnosi se na invalide prve i druge kategorije i porodice poginulih boraca, koji će mjesečne karte i dalje plaćati 13 KM na grupi linija.

Šajić je podsjetio da je aneksom ugovora, koji je potpisan sa prevoznicima u januaru 2016. godine, definisano da cijena karata bude korigovana ukoliko se cijena goriva desetog u mjesecu, na tačno određene tri benzinske stanice na području Grada, promijeni za 15 posto.

“Kako se to i desilo, odnosno cijena goriva je povećana za 19,66 posto, prevoznici su podnijeli zahtjev za povećanje cijena karata, i to u prosječnom iznosu oko 12 posto”, istakao je Šajić.

Kako je Peter Thiel šahovskim taktikama postao milijarder?

$
0
0

Zahvaljujući “šahovskom razmišljanju” Thiel je postao milijarder.

Međutim, za pokretanje kompanije, kako Thiel kaže, uz intelektualne sposobnosti potrebno je i nešto što je on nazvao  “Mehanika mafije” odnosno shvatanje kompleksne ljudske dinamike…

Kako on to voli kazati, šah je svemir u malom: postoje ukupno 32 figure i 64 polja na tabli koja te figure mogu zauzeti.

Evo nekoliko šahovskih koncepata koje je Thiel izdvojio kao poslovne savjete.

Morate znati relativnu vrijednost vaših figura

U šahu, kraljica je najvažnija figura na tabli. U standardnom vrijednosnom sistemu, kraljici se dodjeljuje 9, dok top (5), lovac (3), kralj (3) i pješak (1) imaju niže vrijednosti. Thiel smatra da i različiti tipovi ljudi za kompaniju vrijede različito. Naglašava da unutar svake grupe postoji različit opseg talenata. To važi i za inženjere i za prodavce. Inženjerstvo je transparentno i puno je lakše procijeniti koliko je neko dobar. Prodaja uopšte nije transparentna i postoji velik raspon nivoa kvaliteta među prodavcima.

Savjet: Kao i šahovske figure, ljudi nemaju jednaku vrijednost kada se radi o organizaciji. Morate biti sposobni da tačno odredite njihovu vrijednost. Na svakom području postoje amateri, mediokriteti, stručnjaci, majstori i velemajstori.

Morate znati koliko faza ima igra i morate imati plan

U šahu postoje tri faze: otvaranje igre, sredina igre i kraj igre. Thiel upozorava da ljudi često pričaju o prednosti prvog poteza, što stvara problem, jer možete napraviti prvi potez i potom isčeznuti. Važniji od prvog poteza je zadnji potez.

Savjet: Povući prvi potez nije uvijek prednost. Razmislite o pokeru. Ako ste zadnji koji se kladi, imate najviše informacija. Na kraju igre se poduzimaju odlučujući potezi. Proučite to i obvezno budite tu u pravo vreme kako bi odigrali svoj potez. Imajte plan.

Saznajte kako vaše figure najbolje rade zajedno

Thiel spominje dva tipa ličnosti: štreberi i atletičari. Prva grupa naginje visokoj inteligenciji i dobra je u rješavanju problema. Druga grupa predstavlja visoko motivisane borce koji smatraju da se pobjeđuje jedino kad neko drugi gubi. Kompanija mora imati i jedne i druge i uspostavi ravnotežu između njih.

Savjet: Trebaju vam atletičari kako bi zaštitili vaše štrebere u situaciji kada dođe do borbe.

Šah je brutalna mentalna igra. Život takođe. Pažljivo povlačite vaše poteze

Prema riječima šahovskog velemajstora Dannya Kinga, šah je brutalna igra. King kaže da se sve odvija u glavi i kada izgubite protiv vašeg protivnika osjećate se glupo. “Nekoga možete nazivati svim pogrdnim imenima koja postoje, ali ako ga nazovete glupim – to je najgora stvar koju možete reći drugom ljudskom biću. A tako se otprilike osjećate kada izgubite u šahu. Sve je to intelektualno.”

Savjet: Ne možete povući nazad vaše poteze. Kada ste jednom odigrali vaš potez, postoji mogućnost da ste zakoračili u užasnu zamku.

Talenqt je bitan. Za uspjeh je značajniji od sreće

U šahu je talenaat važan. U poslu i životu, važni su i talenat i sreća. Thiel kaže da ljudi često zanemaruju da je neko ko je uspješan – vješt. Uvijek postoji velika uloga sreće u svemu. Niko ne smije pokazati da zapravo sve kontroliše. Thiel savjetuje da “s obzirom da najbolji ljudi teže podizanju najboljih kompanija, osnivači ili jedan do dva starija partnera svake višemilionske kompanije bi trebali da provedu 25 – 33 posto njihovog vremena identifikujući i privlačeći talente”.

Savjet: Neki ljudi nose veću vrijednost i posjeduju više resursa nego što ste toga svjesni. Uložite svoje vrijeme u pronalaženje talentovanih ljudi za vašu organizaciju.

Viewing all 7000 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>